Akdeniz’de Dil Eğitimi Merkezi: Malta

Malta'da Dil EğitimiÜlke dışında eğitim alacak Türk öğrenciler de son yıllarda  Amerika, Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi seçeneklerin yanında Malta’daki okullara da ilgi gösteriyor.  Bu eşsiz Akdeniz ülkesini diğer ülkelerden ayıran özellikler nelerdir? İsterseniz bu konuları açıklamadan önce Malta’nın yakın tarihine bir göz atalım ve Malta’daki İngilizce eğitiminin nerelere dayandığını birlikte görelim.

Malta Güney Avrupa’da Sicilya Adası’nın alt tarafında Malta, Gozo ve bu iki adanın arasında yer alan Comino Adası ile birlikte 3 adadan oluşmaktadır. Başkenti Valetta’dır.

Geçmişi bakımından Akdeniz’de ticaretin başlaması ve Malta’nın da Akdeniz’in önemli bir noktasında bulunması sebebi ile Roma, Bizans, Arap, İspanyol, Fransız, İngiliz,Feike ve Kartaca gibi bir çok uygarlığın istilasına maruz kalmış ve farklı ülkelerin yönetimine dahil olmuştur. Rodos’da bulunmakta olan şovalyeler 1522 senesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos’u fethetmesinin ardından Malta’ya yerleşmişlerdir. Şovalyeler Sarayı’nda ve St. John Katedrali’nde devrin tanınmış ressamı Caravaggio’ya ait resimleri bolca görmek mümkündür.

Malta’da dağ ve akarsu olmamakla beraber, 137 km uzunluğunda eşsiz bir sahil vardır. Dünya’nın en korunaklı doğal limanıdır. Nüfus yaklaşık 450.000’dir. Özellikle yaz mevsiminde nüfus artışı olmaktadır. Bunun sebebi tatil için ülkeye gelen turistler ve dil eğitimi için diğer ülkelerden gelen öğrencilerdir.

Maltalılar, İngilizlerin etkisi altında geçirdiği yıllar boyunca sadece günlük hayat tarzı, hukuk, trafik gibi konularla değil İngilizceyi de ana dilleri gibi benimsemişlerdir. Halkın neredeyse tamamı çok iyi derecede İngilizce konuşmaktadır. Bu nedenle Malta’da bulunan yerel okulların dışında, dünya dil eğitim konusunda söz sahibi olan onlarca zincir okul da Malta’da şube açarak İngilizce eğitimi vermeye başlamışlardır. Bunun çok fazla nedeni vardır fakat başlıca sebepleri şunlardır:

Göz alabildiğince uzanan sahilleri ile hem dil eğitimi hem de yaz tatili yapmak isteyen öğrenciler için ideal olması,

Ulaşımın kolay ve ucuz olması, Schengen vize uygulaması ile Avrupa’daki AB ülkelerine kolayca geçiş imkanı,

Çok sayıda farklı ülkeden gelmiş olan insanlarla ve farklı kültürleri tanıma olanağı.

Her sene sayıları 25.000’i geçen öğrenci İngilizce eğitimi almak için Malta’yı seçmektedir.  FELTOM (Federation of English Language Teaching in Malta and Gozo) tarafından 17 adet dil okulu akreditedir. Yeşil pasaportu olanlar dışındakiler, 3 ay devam edecek eğitimleri için Schengen vizesi, daha uzun sürecek eğitimleri için ise ‘Malta Öğrenci Vizesi’ sahibi olmak zorundadır. Malta vizesi işlemleri VFS Global firması tarafından yürütülmektedir.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın