Akdeniz’de Eğitim Merkezi: Malta

Malta'da Yurtdışı EğitimÜlke dışında eğitim almayı planlayan Türk öğrenciler de son senelerde İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya gibi opsiyonların yanında Malta’daki okullara da ilgi gösteriyor.  Bu eşsiz Akdeniz ülkesini diğer ülkelerden ayıran özellikler nelerdir? Neden dil eğitimi için Malta tercih edilmektedir?

Malta Güney Avrupa’da Sicilya Adası’nın alt tarafında Malta, Gozo ve bu iki adanın ortasında yer alan Comino Adası ile beraber 3 adadan oluşmaktadır. Malta adası 237 km², Gozo adası 68 km² ve Comino 2 km² alan kaplamaktadır.

Geçmişi bakımından Akdeniz’de ticaretin başlaması ve Malta’nın da Akdeniz’in önemli bir noktasında bulunması sebebi ile  Kartaca, Roma, Bizans, Arap, İspanyol, Fransız, İngiliz ve Feike gibi bir çok uygarlığın istilasına maruz kalmış ve farklı ülkelerin yönetimine dahil olmuştur. Rodos’da bulunan şovalyeler 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos’u fethetmesinin ardından Malta’ya yerleşmişlerdir. Bu sebeple Malta Şovalyeleri olarak tanınmışlardır.

Malta mutfağı, İtalyan, Arap, İspanyol, Sicilya ve İngiliz mutfaklarının izlerini taşımaktadır. Nüfus yaklaşık 450.000’dir. Özellikle yaz mevsiminde nüfus artışı olmaktadır. Bunun nedeni gerek turistik geziler gerek eğitim almak için diğer ülkelerden gelen öğrenci topluluklarıdır.

Maltalılar, İngilizlerin etkisi altında geçirdiği yıllar boyunca sadece günlük yaşam tarzı, hukuk, trafik gibi konularla sınırlı kalmayıp İngilizceyi de ana dilleri gibi benimsemişlerdir. Halkın hemen hepsi çok iyi seviyede İngilizce konuşmaktadır. Bu nedenle Malta’da bulunan yerel okulların dışında, dil eğitimi konusunda dünyanın önde gelen zincir okulları da burada şube açarak İngilizce dil eğitimi vermeye başlamışlardır. Bunun çok fazla sebebi vardır fakat başlıca sebepleri şunlardır:

Eğitim alan öğrencilerin yüzyıllardır bir çok farklı medeniyetin egemenliği altında bulunan ülkedeki zengin kültürü görebilme şansının olması,

Küçük bir ada olması neden ile kolay ve uygun fiyatlı bir yaşam sunması,

Çok sayıda farklı ülkeden gelmiş olan kişilerle ve farklı kültürleri tanıma olanağı.

Her sene sayıları 25.000’i geçen öğrenci dil eğitimi için Malta’yı tercih etmektedir. Dil okullarının tamamı Malta Eğitim Bakanlığı denetimindedir.. Yeşil pasaport sahipleri dışındakiler, 90 güne kadar sürecek eğitimleri için Schengen vizesi, daha uzun sürecek eğitimleri için ise ‘Malta Öğrenci Vizesi’ almak zorundadırlar. Malta vizesi işlemleri VFS Global firması tarafından yürütülmektedir.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın