Akdeniz’de Eğitim Noktası: Malta

Malta Dil KursuÜlke dışında eğitim alacak Türk öğrenciler de son yıllarda Kanada, Avustralya, Amerika ve İngiltere gibi opsiyonların yanında Malta’daki okullara da ilgi gösteriyor.  Peki nedir Malta’yı bu kadar cazip hale getiren? Dilerseniz bu konulara girmeden öncelikle  Malta’nın yakın tarihine bir göz gezdirelim ve Malta’daki İngilizce eğitiminin nerelere dayandığını birlikte görelim.

Malta Güney Avrupa’da Sicilya’nın altında Malta, Gozo ve bu iki adanın arasında bulunan Comino Adası ile birlikte 3 adadan meydana gelmektedir. Malta adası 237 km², Gozo adası 68 km² ve Comino 2 km² ölçüme sahiptir.

Geçmişi bakımından Akdeniz’de ticaretin aktif hale gelmesi ve Malta’nın da Akdeniz’in kalbinde yer alması sebebiyle İngiliz, Fransız, Feike, Kartaca, Roma, Bizans, Arap ve İspanyol gibi farklı çok sayıda uygarlığın istilasına uğramış ve değişik ülkelerin yönetimine dahil olmuştur. Rodos’da bulunan şovalyeler 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos’u ele geçirmesinden sonra Malta’ya yerleşmişlerdir. Şovalyeler Sarayı’nda ve St. John Katedrali’nde dönemin ünlü ressamı Caravaggio’ya ait resimleri bolca görmek mümkündür.  Malta’da dağ ve akarsu olmamakla beraber, 137 km uzunluğunda eşsiz bir sahil bulunmaktadır. Dünyadaki en tehlikeden uzak ve doğal limandır. Türkiye’den Malta’ya ulaşım uçakla 3 saattir. Türkiye ile Malta arasında -1 saat farkı vardır.

Malta’da İngilizce Dil Eğitimi: Eğitim Ve Tatil Birlikte

1996 senesinden bu güne tüm dünyada İngilizce eğitimi için öne çıkan ülkelerin başında Malta gelmektedir. Özellikle yaz aylarında ada nüfusunun çok büyük bir kısmını dil eğitimi için gelen öğrenciler meydana getirmektedir. Bunun bir çok nedeni vardır fakat başlıca sebepleri şunlardır:

Malta’da eğitim alan öğrencilerin yüzyıllardır pek çok medeniyetin egemenliği altında bulunan bu ülkedeki kültürel zenginlikleri görebilme fırsatı elde etmesi,

Küçük bir ada olması neden ile kolay ve uygun fiyatlı bir yaşam sunması,

Diğer ülkelere göre uygun okul fiyatları.

Malta adasında 30’dan fazla dil okulu mevcuttur. Ayrıca 17 adet dil okulu FELTOM (Federation of English Language Teaching in Malta and Gozo) tarafından akreditedir. Yeşil pasaportu olanlar dışındakiler, 3 ay devam edecek eğitimleri için Schengen vizesi, bu süreden fazla sürecek eğitimleri için ise ‘Malta Öğrenci Vizesi’ almak mecburiyetindedir. Malta vizesi işlemleri VFS Global tarafından yapılmaktadır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın