Akdeniz’in Kalbindeki Dil Eğitimi Merkezi: Malta

Malta'da Dil EğitimiHer yıl yüz binlerce turiste ev sahipliği yapan bu küçük Akdeniz ülkesi, yaklaşık olarak 15 yıldan beri ‘İngilizce’ eğitimi için dünyanın değişik bölgelerinden gelen çok sayıda öğrenciye de eğitim imkanı sunuyor.  Bu güzel Akdeniz adasını düğer ülkelerden farklılaştıran ne gibi özellikleri vardır? İsterseniz bu konuları açıklamadan önce Malta’nın yakın geçmişine bir göz atalım ve Malta’daki İngilizce eğitiminin nerelere dayandığını birlikte görelim.

Malta Güney Avrupa’da Sicilya Adası’nın alt tarafında Malta, Gozo ve bu iki adanın ortasında yer alan Comino Adası ile beraber üç adadan oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Valetta’dır.

1974’te Cumhuriyet ile yönetilmeye başlayan Malta’ya son hakim olanların İngilizler olması nedeniyle trafik, hukuk ve eğitim düzenlerinde İngiliz kültürü izleri bulunmaktadır. 2004 senesinde Malta AB’ye tam üye olmuştur. Ülkede yaşamakta olan neredeyse herkes kendi dilleri Maltese (Maltaca) ve İngilizce konuşmaktadır. 2008 senesine kadar Malta Lirası kullanılan ülkede 2008 senesinden sonra Euro kullanılmaya başlanmıştır.

Malta’da dağ ve akarsu olmamakla beraber, 137 km uzunluğunda eşsiz bir sahil bulunmaktadır. Sıcaklık kış aylarında en düşük 15 derece olmakla beraber yaz mevsiminde 30 derece ve üzerine yükselmektedir. Türkiye’den uçakla sadece 3 saat uzaklıktadır. Türkiye ile arasında -1 saatlik fark bulunmaktadır.

Maltalılar, İngilizlerin etkisinde geçirdiği yıllar boyunca yalnızca günlük hayat tarzı, trafik, hukuk gibi konularla değil aynı zamanda İngilizceyi de benimsemişlerdir. Halkın hemen hepsi çok iyi derecede İngilizce konuşmaktadır. Bu nedenle Malta’da bulunan yerel okulların dışında, dil eğitimi konusunda dünyanın önde gelen zincir okulları da burada şube açarak İngilizce dil eğitimi vermeye başlamışlardır. Bunun çok fazla sebebi vardır fakat başlıca sebepleri şunlardır:

Büyük ve eşsiz sahilleri ile eğitim alırken tatil yapabilme olanağının olması,

Ulaşımın kolay ve ucuz olması, Schengen vize uygulaması ile Avrupa£da bulunan AB ülkelerine kolayca geçiş imkanı,

Diğer ülkelere göre uygun okul fiyatları.

Malta’da 30’un üzerinde dil okulu bulunmaktadır. Dil okullarının tamamı Malta Eğitim Bakanlığı denetimindedir..

TC vatandaşları için Malta’ya gidebilmek için vize zorunluluğu vardır. Malta vizesi işlemleri VFS Global firması tarafından yürütülmektedir.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın