Akdeniz’in Kalbindeki Dil Eğitimi Noktası: Malta

Malta Dil OkullarıYurt dışında eğitim almayı planlayan Türk öğrenciler de son senelerde Kanada, Avustralya, Amerika ve İngiltere gibi opsiyonların yanında Malta’daki eğitim kurumlarına ilgi duyuyor.  Malta’nın bu denli cazip olmasının nedenleri nelerdir? Dilerseniz bu konulara girmeden öncelikle  Malta’nın yakın geçmişine bir göz gezdirelim ve Malta’da alacağınız İngilizce eğitiminin nelere dayandığını inceleyelim.

Malta Güney Avrupa’da Sicilya’nın altında Malta, Gozo ve bu iki adanın arasında bulunan Comino Adası ile beraber üç adadan oluşmaktadır. Başkenti Valetta’dır.

Tarihi açısında Akdeniz’de ticaretin aktif hale gelmesi ve Malta’nın da Akdeniz’in kalbinde yer alması sebebi ile Bizans, Arap, İspanyol, Fransız, İngiliz,Feike, Kartaca ve Roma gibi bir çok uygarlığın istilasına maruz kalmış ve farklı ülkelerin yönetimine dahil olmuştur. Rodos’da bulunmakta olan şovalyeler 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos’u fethetmesinin ardından Malta’ya yerleşmişlerdir. Şovalyeler Sarayı’nda ve St. John Katedrali’nde dönemin meşhur ressamı Caravaggio’ya ait resimleri çok sık görülmek mümkündür.

Malta’da dağ ve akarsu olmamakla beraber, 137 km uzunluğunda eşsiz bir sahil bulunmaktadır. Dünyadaki en tehlikeden uzak ve doğal limandır. Nüfus yaklaşık 450.000’dir. Özellikle yaz aylarında nüfus büyük artış göstermektedir. Bunun nedeni gerek turistik geziler gerek eğitim almak için diğer ülkelerden gelen öğrenci topluluklarıdır.

Maltalılar, İngilizlerin etkisi altında geçirdiği senelerde yalnızca günlük yaşam tarzı, hukuk, trafik gibi konularla değil İngilizceyi de ana dilleri gibi benimsemişlerdir. Halkın hemen hepsi çok iyi derecede İngilizce konuşmaktadır. Bu sebeple Malta’da bulunan yerel okulların dışında, dünya dil eğitim konusunda söz sahibi olan onlarca zincir okul da Malta’da şube açarak İngilizce dil eğitimi vermeye başlamışlardır. Bunun çok fazla nedeni olmakla beraber başlıca sebepleri şunlardır:

Büyük ve eşsiz sahilleri ile eğitim alırken tatil yapabilme olanağının olması,

Ulaşımın kolay ve ucuz olması, Schengen vize uygulaması ile Avrupa£da bulunan Avrupa Birliği üye ülkelere kolayca geçiş imkanı,

Diğer ülkelere oranla hesaplı okul fiyatları.

Her yıl sayıları 25.000’i geçen öğrenci İngilizce eğitimi almak için Malta’yı tercih etmektedir.  FELTOM (Federation of English Language Teaching in Malta and Gozo) tarafından 17 adet dil okulu akreditedir.

Yeşil pasaportu olanlar dışındakiler, 3 ay devam edecek eğitimleri için Schengen vizesi, daha uzun sürecek eğitimleri için ise ‘Malta Öğrenci Vizesi’ sahibi olmak zorundadır. Malta vizesi işlemleri VFS Global tarafından yapılmaktadır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın