Akdeniz’in Kalbindeki Dil Eğitimi Noktası: Malta

Malta Dil OkullarıÜlke dışında eğitim almayı planlayan Türk öğrenciler de son senelerde İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya gibi opsiyonların yanında Malta’daki okullara da ilgi gösteriyor.

Peki nedir Malta’yı bu kadar cazip hale getiren? İsterseniz bu konuları açıklamadan önce Malta’nın yakın geçmişine bir göz gezdirelim ve Malta’daki İngilizce eğitiminin nerelere dayandığını birlikte görelim.

Malta Güney Avrupa’da Sicilya’nın altında Malta, Gozo ve bu iki adanın arasında bulunan Comino Adası ile beraber 3 adadan meydana gelmektedir. Malta adası 237 km², Gozo adası 68 km² ve Comino 2 km² alan kaplamaktadır. 1974’te Cumhuriyet ile yönetilmeye başlayan Malta’ya en son İngilizlerin hakim olması nedeniyle trafik, hukuk ve eğitim sistemlerinde İngilizce kültürünün izlerini görmek mümkündür. Malta 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olmuştur. Ülkede yaşamakta olan neredeyse herkes kendi dilleri Maltese (Maltaca) ve İngilizce konuşmaktadır.  Ülkede 2008 yılına kadar Malta Lirası kullanılırken 2008 yılı sonrasında ise Euro kullanılmaya başlanmıştır.

Malta’da dağ ve akarsu olmamakla beraber, 137 km uzunluğunda eşsiz bir sahil bulunmaktadır. Sıcaklık kış aylarında en düşük 15 derece olmakla beraber yaz mevsiminde 30 derece ve üzerine yükselmektedir. Türkiye’den uçakla sadece 3 saat uzaklıktadır. Türkiye ile arasında -1 saatlik fark bulunmaktadır.

Malta’da İngilizce Dil Eğitimi: Hem Tatil Ham Eğitim

1996 senesinden bu güne tüm dünyada İngilizce eğitimi için öne çıkan ülkelerin başında Malta gelmektedir. Özellikle yaz aylarında ada nüfusunun çok büyük bir kısmını dil eğitimi için gelen öğrenciler meydana getirmektedir. Bunun bir çok sebebi olmakla beraber başlıca sebepleri şunlardır:

Göz alabildiğince uzanan sahilleri ile hem dil eğitimi hem de yaz tatili yapmak isteyen öğrenciler için ideal olması,

Ulaşımın kolay ve ucuz olması, Schengen vizesi ile Avrupa’daki AB ülkelerinekolaylıkla geçme olanağı,

Diğer ülkelere oranla uygun okul ücretleri.

Her yıl sayıları 25.000’i geçen öğrenci dil eğitimi için Malta’yı seçmektedir. Tüm dil okulları Malta Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.. Yeşil pasaport sahipleri dışındakiler, 90 güne kadar sürecek eğitimleri için Schengen vizesi, daha uzun sürecek eğitimleri için ise ‘Malta Öğrenci Vizesi’ almak zorundadırlar. Malta vizesi işlemleri VFS Global tarafından yapılmaktadır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın