Akdeniz’in Kalbindeki Eğitim Merkezi: Malta

Malta Dil KursuYurt dışında eğitim almayı planlayan Türk öğrenciler de son senelerde İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya gibi opsiyonların yanında Malta’daki okullara da ilgi gösteriyor.

Bu eşsiz Akdeniz ülkesini diğer ülkelerden ayıran özellikler nelerdir? İsterseniz bu konuları açıklamadan önce Malta’nın yakın tarihine bir göz gezdirelim ve Malta’da alacağınız İngilizce eğitiminin nelere dayandığını inceleyelim. Malta Güney Avrupa’da Sicilya Adası’nın alt tarafında Malta, Gozo ve bu iki adanın ortasında bulunan Comino Adası ile birlikte 3 adadan oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Valetta’dır.

Cumhuriyet ile 1974’te yönetilmeye başlanan Malta’ya en son İngilizlerin hakim olması sebebiyle trafik, hukuk ve eğitim düzenlerinde İngiliz kültürü izleri bulunmaktadır. Malta 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olmuştur. Ülkedeki hemen herkes kendi yerel dilleri olan Maltese (Maltaca) ve İngilizce konuşmaktadır. Bu dillerin dışında Ülke halkının büyük bir kısmı İtalyanca bilgisine de sahiptir.

Malta mutfağı, İspanyol, Sicilya, İngiliz, İtalyan ve Arap mutfaklarından fazlasıyla etkilenmiştir. Malta’nın nüfusu yaklaşık 450.000’dir. Özellikle yaz mevsiminde nüfus artışı olmaktadır. Bunun nedeni gerek turistik geziler gerek eğitim almak için diğer ülkelerden gelen öğrenci topluluklarıdır.

Malta’da İngilizce Dil Eğitimi: Eğitim Ve Tatil Birlikte

1996 yılından bu yana Malta dünyada İngilizce eğitimi için öne çıkan ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle mevsiminde ada nüfusunun çok büyük bir kısmını dil eğitimi için gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Bunun çok fazla nedeni olmakla beraber başlıca sebepleri şunlardır:

Malta’da eğitim alan öğrencilerin yüzyıllardır pek çok medeniyetin egemenliği altında bulunan bu ülkedeki kültürel zenginlikleri görebilme fırsatı elde etmesi,

Küçük bir ada olması neden ile kolay ve uygun fiyatlı bir yaşam sunması,

Diğer ülkelere oranla uygun okul fiyatları.

Malta adasında 30’dan fazla dil okulu mevcuttur.  FELTOM (Federation of English Language Teaching in Malta and Gozo) tarafından 17 adet dil okulu akreditedir. Yeşil pasaport sahipleri dışındakiler, 3 ay devam edecek eğitimleri için Schengen vizesi, bu süreden fazla sürecek eğitimleri için ise ‘Malta Öğrenci Vizesi’ almak mecburiyetindedir. Malta vizesi işlemleri VFS Global firması tarafından yürütülmektedir.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın