Akdeniz’in Kalbindeki Yurtdışı Dil Eğitimi Adası: Malta

Malta Dil KursuYurt dışında eğitim alacak Türk öğrenciler de son yıllarda Kanada, Avustralya, Amerika ve İngiltere gibi opsiyonların yanında Malta’daki eğitim kurumlarına ilgi duyuyor.

Bu eşsiz Akdeniz ülkesini diğer ülkelerden ayıran özellikler nelerdir? Dilerseniz bu konulara girmeden öncelikle  Malta’nın yakın tarihine bir göz gezdirelim ve Malta’daki İngilizce eğitiminin nerelere dayandığını birlikte görelim.

Malta Güney Avrupa’da Sicilya Adası’nın altında Malta, Gozo ve bu iki adanın arasında yer alan Comino Adası ile birlikte 3 adadan meydana gelmektedir. Başkenti Valetta’dır. Geçmişi bakımından Akdeniz’de ticaretin aktif hale gelmesi ve Malta’nın da Akdeniz’in kalbinde yer alması sebebiyle Roma, Bizans, Arap, İspanyol, Fransız, İngiliz,Feike ve Kartaca gibi farklı çok sayıda uygarlığın istilasına maruz kalmış ve değişik ülkelerin yönetimine dahil olmuştur. Rodos’da bulunmakta olan şovalyeler 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos’u ele geçirmesinden sonra Malta’ya yerleşmişlerdir. Bu nedenle Malta Şovalyeleri olarak tanınmışlardır.

Malta’da dağ ve akarsu olmamakla beraber, 137 km uzunluğunda eşsiz bir sahil bulunmaktadır. Sıcaklık kış aylarında en düşük 15 derece olmakla beraber yaz mevsiminde 30 derece ve üzerine yükselmektedir. Malta’nın nüfusu yaklaşık 450.000’dir. Özellikle yaz mevsiminde nüfus artışı olmaktadır. Bunun sebebi tatil için ülkeye gelen turistler ve dil eğitimi için diğer ülkelerden gelen öğrencilerdir.

Maltalılar, İngilizlerin etkisinde geçirdiği senelerde sadece günlük yaşam tarzı, trafik, hukuk gibi konularla değil İngilizceyi de ana dilleri gibi benimsemişlerdir. Halkın hemen hepsi çok iyi seviyede İngilizce kullanmaktadır. Bu nedenle Malta’da bulunan yerel okulların dışında, dünya dil eğitim konusunda söz sahibi olan onlarca zincir okul da burada şube açarak İngilizce dil eğitimi vermeye başlamışlardır. Bunun bir çok sebebi olmakla beraber başlıca sebepleri şunlardır:

Göz alabildiğince uzanan sahilleri ile hem dil eğitimi hem de yaz tatili yapmak isteyen öğrenciler için ideal olması,

Ulaşım imkanının ucuz ve basit olması, Schengen vizesi ile Avrupa’daki AB ülkelerinekolaylıkla geçme olanağı,

Çok sayıda farklı ülkeden gelmiş olan insanlarla ve kültürlerle kaynaşma fırsatı.

Her sene 25.000’den fazla öğrenci dil eğitimi için Malta’yı seçmektedir. Ayrıca 17 adet dil okulu FELTOM (Federation of English Language Teaching in Malta and Gozo) tarafından akreditedir Türk Vatandaşları için Malta’ya gidebilmek için vize zorunluluğu bulunmaktadır. Malta vizesi işlemleri VFS Global firması tarafından yürütülmektedir.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın