İngilizceyi Konuşulduğu Yerde Öğrenmelisiniz

Yurtdışı Dil Okuluİngilizce dünyanın en popüler lisanı hiç kuşkusuz. Çağımızdan bir milyarın üzerinde kişinin 1. ve ikinci dil olarak İngilizce kullandığı tahmin ediliyor. Bu insanların yaklaşık üç yüz elli milyonu ise İngilizce’yi ana dil olarak kullanıyor.
Yurtdışında dil öğrenmenin avantajları arasında birinci dili İngilizce olan, uzman, deneyimli hocalardan eğitim görmeniz, sınıf haricinde de ‘canlı bir dil laboratuarında’ yer alıyor olmanız ve yalnızca günde bir iki saat değil bütün gün İngilizce eğitimi görüyor olmanız, hepsinden önemlisi bütün bunların normal sonucu olarak daha çabuk ve tesirli İngilizce öğrenmeniz sayılabilir. Eğer yurt dışında yüksek öğrenim planlıyorsanız dil okulu dönemi iyi bir oryantasyon olarak düşünülebileceği gibi farklı kültürleri öğrenmek de avantajlar arasında sayılabilir. İngilizce konuşulan yerlerdeki fakültelerin talep ettiği TOEFL seviyesine sahip olsanız bile öğrenim görmeyi planladığınız ülkede bir süre yoğun İngilizce eğitimi almanız akademik eğitim öncesinde dile ve çevreye uyum göstermeyi basitleştirmesi açısından önerilmektedir.

Dil okullarına istenilen tarihte başlanılabilmekte, kurs süresi kişinin ayırdığı bütçe, zamana ve ulaşmak istediği lisan düzeyine göre birkaç haftadan 1 yıla kadar istenilen uzunlukta olabilmektedir. Üniversitelerin sunmuş oldukları eğitimler ise belirli dönemlerde düzenlenebilmektedir.

Dil kurslarına giden öğrenciler aile yanında konaklayabilecekleri gibi okul içindeki ve dışındaki öğrenci yurtlarında da kalabilmektedirler. Konaklama seçeneğine karar verirken aile yanında konaklama seçeneği daha ekonomik, rahat, günlük imkanlarının fazlalığı söz konusuyken kampüs konaklamada kendi yaş grubunuzdaki diğer gençlerle birlikte, kampüs imkanlarıyla iç içe olmak ve ulaşım sorunun olmayacağını göz önüne almalısınız. Kursların neredeyse hepsi ders dışı zamanlarda öğrencilerin İngilizce pratiklerini arttırmak ve kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak için çeşitli kültürel, sportif ve sosyal aktiviteler, geziler hazırlamaktadırlar.
Yurt dışında bir dil okuluna başvuru yaparak vize alabilmek için minimum haftada 20 ders yoğunluktaki bir programa kayıt olunmalıdır. Avustralya içinse yoğun programa (haftada 25/30 ders) kayıt yaptırma zorunluluğu vardır. Son yıllarda bazı ülke konsolosluklarının vize bölümlerinin randevu sistemine geçmiş olması, kursun hazırladığı I-20 belgesi vb. evrakların aslının beklenmesi, bazen konaklama ayrıntılarının gecikebilmesi vb. nedenlerle prosedürlerin uzun sürebileceğini göz önüne alarak eğitiminize başlamayı düşündüğünüz zamandan yaklaşık 6-8 hafta öncesinde okul için kayıt olmanızda fayda bulunuyor. Avustralya ve 6 aydan daha fazla süreli programlar için Kanada başvurularında eğitime başlangıç tarihinden en azından 2-3 ay öncesinde başvuru yapılması önerilmektedir. Eğer okul yurdunda kalmayı seçiyorsanız yer bulamama benzeri bir sorunla karşılaşmamak için başvurunuzu daha da erken tamamlamanız tavsiye edilmektedir.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın