İngilizceyi Kullanıldığı Yerde Öğrenin

Yurtdışı Dil Eğitimiİngilizce dünyamızın en önemli dili hiç kuşkusuz. Günümüzde bir milyarın üzerinde kişinin 1. ve ikinci dil olarak İngiilizce’yi kullandığı sanılıyor. Bunların yaklaşık 350.000.000’u ise İngilizce’yi ana dilleri olarak kullanıyor.
Yurtdışında dil öğrenmenin avantajlarından bazıları olarak birinci dili İngilizce olan, kaliteli, tecrübeli hocalardan eğitim almanız, ders dışında da ‘yaşayan bir dil laboratuarında’ yer alıyor olmanız ve yalnızca günde bir iki saat değil bütün gün İngilizce eğitimi alıyor olmanız, bunlardan önemlisi bütün bunların doğal sonucu olarak daha çabuk ve etkili İngilizce öğrenmeniz sayılabilir. Eğer yurt dışında yüksek öğrenim planlıyorsanız dil eğitimi dönemi güzel bir hazırlık olarak değerlendirilebileceği gibi farklı kültürleri öğrenmek de avantajlar arasında anılabilir. İngilizce konuşulan yerlerdeki üniversitelerin talep ettiği TOEFL seviyesine sahip olsanız bile öğrenim görmeyi planladığınız ülkede bir süre yoğunlaştırılmış dil eğitimi görmeniz akademik eğitiminiz öncesinde dile ve ortama uyum sağlamayı kolaylaştırması bakımından tavsiye edilmektedir.

Dil okullarına arzu edilen tarihte kayıt olunabilmekte, eğitim süresi öğrencinin ayıracağı para, vakte ve erişmek istediği lisan düzeyine bağlı olarak birkaç haftadan 1 yıla kadar istenilen uzunlukta olabilmektedir. Yüksek eğitim kurumlarının sunmuş oldukları eğitimler ise belirli dönemlerde düzenlenebilmektedir.

Dil kurslarına giden öğrenciler aile yanında konaklayabilecekleri gibi kampüs içindeki veya dışındaki yurtlarda da kalabilmektedirler. Konaklama seçeneğine karar verirken aile yanında konaklama seçeneği daha ekonomik, rahat, pratik olanaklarının fazlalığı söz konusuyken kampüste konaklamada kendi yaş grubunuzdaki diğer gençlerle bir arada, kampüs olanaklarıyla iç içe bulunmak ve ulaşım probleminin olmayacağını değerlendirmeye almalısınız. Kursların neredeyse hepsi ders harici vakitlerde öğrencilerin İngilizce pratiklerini fazlalaştırmak ve kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak için çeşitli kültürel, sportif ve sosyal etkinlikler, geziler düzenlemektedirler.
Yurt dışında bir dil kursuna kayıt olarak öğrenci vizesi alabilmek için minimum haftada yirmi saat yoğunluktaki bir programa kayıt olunmalıdır. Avustralya içinse yoğun programa (haftada yirmi beş – otuz saat) kayıt olma zorunluluğu vardır. Son yıllarda bazı ülkelerin konsolosluklarının vize departmanlarının randevu sistemine geçmiş olması, okulun düzenlediği I-20 belgesi vb. belgelerin aslının beklenmesi, bazen konaklama ayrıntılarının gecikebilmesi vb. nedenlerle prosedürlerin uzun sürebileceğini göz önüne alarak eğitiminize başlamayı düşündüğünüz zamandan yaklaşık 6-8 hafta önce kurs için kayıt olmanızda fayda bulunuyor. Avustralya ve 24 haftadan daha fazla sürecek eğitimler için Kanada başvurularında eğitime başlanacak tarihten hiç değilse 2-3 ay önce kayıt yapılması önerilmektedir. Eğer okulun yurdunda konaklamayı seçiyorsanız oda kalmaması benzeri bir problemle karşılaşmamak için kaydınızı daha da erken tamamlamanız önerilmektedir.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın