İngilizceyi Kullanıldığı Yerde Öğrenmelisiniz

Yurtdışında Dil Eğitimiİngilizce dünyamızın en popüler lisanı hiç kuşkusuz. Çağımızdan bir milyarın üzerinde kişinin 1. ve ikinci dil olarak İngilizce kullandığı sanılıyor. Bu insanların neredeyse üç yüz elli milyonu ise İngilizce’yi ana dil olarak kullanıyorlar.
Yurt dışında İngilizce öğrenmenin yararları arasında birinci dili İngilizce olan, uzman, deneyimli öğretmenlerden eğitim görmeniz, ders dışında da ‘yaşayan bir lisan laboratuarında’ bulunuyor olmanız ve yalnızca günde bir iki saat değil bütün gün İngilizce eğitimi alıyor olmanız, bunlardan önemlisi tüm bunların normal sonucu olarak daha çabuk ve tesirli İngilizce öğrenmeniz sayılabilir. Eğer yurt dışında üniversite eğitimi planlıyorsanız dil okulu dönemi güzel bir oryantasyon olarak düşünülebileceği gibi farklı kültürleri öğrenmek de avantajlar arasında anılabilir. İngilizce konuşulan yerlerdeki üniversitelerin şart koştuğu IELTS seviyesine sahip olsanız bile öğrenim görmeyi tasarladığınız yerde bir dönem yoğun İngilizce eğitimi almanız akademik eğitim öncesinde dile ve ortama uyum sağlamayı basitleştirmesi açısından önerilmektedir.

Dil kurslarına istenilen tarihte başlanılabilmekte, kurs süresi öğrencinin ayırdığı bütçe, zamana ve ulaşmak istediği dil seviyesine göre 1-2 haftadan bir seneye kadar arzu edilen uzunlukta olabilmektedir. Üniversitelerin sunduğu eğitimler ise belirli dönemlerde düzenlenmektedir.

Dil okullarına devam eden öğrenciler aile yanında kalabilecekleri gibi kampüs içindeki veya dışındaki yurtlarda da konaklayabilmektedirler. Konaklama türüne karar verirken aile yanı konaklamanın daha ekonomik, konforlu, günlük imkanlarının çokluğu söz konusu iken kampüste konaklamada kendi yaş aralığınızdaki diğer öğrencilerle beraber, kampüs olanaklarıyla iç içe bulunmak ve yol sorunun olmamasını değerlendirmeye almalısınız. Kursların tamamına yakını ders dışı zamanlarda öğrencilerin İngilizce pratiklerini fazlalaştırmak ve kaliteli zaman geçirmelerini sağlayabilmek için değişik kültürel, sportif ve sosyal aktiviteler, geziler hazırlamaktadırlar.
Yurtdışında bir dil kursuna kayıt olarak öğrenci vizesi alabilmek için en az haftada yirmi ders yoğunluktaki bir kursa kayıt yaptırılmalıdır. Avustralya için ise yoğun programa (haftada yirmi beş – otuz ders) kayıt yaptırma şartı vardır. Son dönemde kimi ülkelerin elçiliklerinin vize bölümlerinin randevu sistemine geçmiş olması, okulun düzenlediği I-20 dökümanı vb. belgelerin aslının beklenmesi, bazen konaklama detaylarının gecikebilmesi vb. nedenlerle prosedürlerin uzun sürebileceğini göz önüne alarak eğitime başlamayı düşündüğünüz tarihten yaklaşık 6-8 hafta öncesinde okul için başvurmanızda yarar var. Avustralya ve 6 aydan daha fazla sürecek eğitimler için Kanada başvurularında eğitime başlangıç tarihinden en azından iki-üç ay öncesinde başvuru yapılması önerilmektedir. Eğer kursun yurdunda kalmayı tercih ediyorsanız yer bulamama gibi bir sorunla karşılaşmamak için kaydınızı daha da erken tamamlamanız önerilmektedir.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın