Malta Adası’nda Yurt Dışı Dil Kursuna Gitmek

Malta'da Dil EğitimiMalta Adası yurt dışı eğitim için en çok seçilen yerlerden biri değildir. Bu durumun sebebi Malta Adası’nın küçük bir yer olması ve öğrenci kapasitesinin de bir sınırı olmasıdır. Kısıtlı kontenjanı sebebiyle Malta asla İngiltere veya ABD kadar uluslar arası öğrenciyi ağırlayamaz. Fakat nüfusuyla ya da büyüklüğüyle kıyasladığınızda, aslında Malta Adası’nın bir çok uluslar arası öğrenciyi ağırladığını anlarsınız. Dünya’da her sene yurtdışı eğitim amacıyla yolculuk yapaj kişilerin neredeyse %4’ü Malta Adası’nı seçmektedir.

Malta yılın 12 ayı hareketli bir adadır. Gelenlerin çoğunluğu yaz aylarında gelmeyi tercih etse de, yılın tamamında öğrencileri ağırlar. Kış ayları ara ara yağışlı ve çoğu zaman ılıman geçer. Sessiz bir ortamda rahat bir dil eğitimi almak isteyen kişiler Malta’ya kışın gidebilirler.

Yaz aylarında ise dil eğitimiyle yaz tatillerini birlite yapmak isteyen çok sayıda öğrenci Malta Adası’na gelir. Malta’nın her köşesindeki sayısız beach ve kumsal çoğu öğrenciler olmak üzere insanlarla dolar taşar. Sabah 9 civarı dersliklerinde olan gençler, genelde saat 14’e değin serin okul ortamında derslerini yaparlar. Saat 14’den sonra derslerin sona ermesiyle birlikte de sahillere akın ederler.

Malta yüzyıllar süresince çok değişik uygarlıkların etkisi altında olmuştur. İtalya’nın Sicilya bölgesine yalnızca 80 kilometre mesafede bulunan Malta, uzunca bir süre Arap işgali altında kalmış, ve 1950’lere değin de İngiliz sömürgesi olarak kalmıştır. Bu çeşitlilik günlük hayatından diline, adetlerinden binalarının yapısına herhamen her yerde varlığını belli etmektedir. İşte Malta’yı değerli ve yurtdışında dil eğitimi için önemli bir lokasyon haline getiren de bu çeşitliliktir.

Türkiye’ye 2007 senesine değin vize muafiyeti tanıyan Malta, bu tarihten sonra Schengen anlaşması sınırlarına girdiği için bu muafiyet kalkmıştır. Ancak gerekli belgeler eksiksiz hazırlandığı takdirde Malta öğrenci vize prosedürleri son derece kolaydır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın