Malta Adası’nda Yurt Dışı Dil Kursuna Gitmek

Malta Dil OkullarıMalta Adası yurtdışında eğitim için en çok seçilen yerlerden biri hiç olmamıştır. Bunun nedeni Malta Adası’nın küçük bir ada olması ve okul kapasitesinin de sınırlı olmasıdır. Kısıtlı kapasitesi nedeniyle Malta hiç bir zaman İngiltere veyahut ABD kadar uluslararası öğrenciyi barıdıramaz. Ancak nüfusuyla veya büyüklüğüyle kıyasladığınızda, aslında Malta Adası’nın bir çok yabancı öğrenciyi ağırladığını görebilirsiniz. Dünya’da her yıl yurtdışı eğitim için yolculuk yapaj öğrencilerin neredeyse yüzde dördü Malta’yı tercih etmektedir.

Malta yılın on iki ayı canlı bir yerdir. Gelenlerin çoğu Mayıs-Eylül döneminde gelmeyi seçse de, her mevsim öğrencileri ağırlar. Kış dönemi ekseriyetle yağmurlu ve çoğu zaman ılıman geçer. Sessiz bir yerde rahat bir dil eğitimi görmek isteyenler Malta’ya kışın gidebilirler.

Yaz döneminde ise dil eğitimiyle tatillerini birleştirmek isteyen pek çok genç Malta Adası’na gider. Malta’nın kıyılarındaki sayısız beach ve kumsal başta öğrenciler olmak üzere gençlerle dolar taşar. Sabah 9 civarı sınıflarında olan öğrenciler, genellikle saat 14’e değin klimalı okul ortamında derslerini görürler. Öğleden sonra İngilizce derslerinin bitmesiyle beraber sahillere akın ederler.

Malta yüzyıllar süresince çok farklı uygarlıkların tesiri altında olmuştur. İtalya’nın Sicilya bölgesine sadece 80 km mesafede olan Malta Adası, uzun yıllar boyu Emevi işgali ile yaşamış, ve 1950’lere değin de İngiliz kolonisi olarak var olmuştur. Bu kültürel çeşitlilik gündelik yaşantısından diline, adetlerinden binalarının yapısına herhamen her yerde kendisi hissettirmektedir. İşte Malta Adası’nı değerli ve yurtdışı eğitim için önemli bir lokasyon haline getiren de bu kültürel çeşitliliktir.

Ülkemize 7 sene öncesine değin vize muafiyeti tanıyan Malta, bu tarihten itibaren Schengen bölgesi sınırlarına dahil olduğu için bu muafiyet sona ermiştir. Fakat istenen belgeler tam olarak sağlandığı takdirde Malta öğrenci vize prosedürleri bir hayli basittir.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın