Malta Adası’nda Yurt Dışı Eğitim Programlarına Katılmak

Malta Dil KursuMalta yurtdışı eğitim için en çok seçilen ülkelerden bir tanesi hiç olmamıştır. Bunun sebebi Malta Adası’nın küçük bir yer olması ve kapasitesinin de bir sınırı olmasıdır. Kısıtlı kapasitesi nedeniyle Malta hiç bir zaman İngiltere veya ABD kadar uluslararası öğrenciyi barıdıramaz. Ancak yaşayan insan sayısı veya büyüklüğüyle kıyasladığınızda, aslında Malta Adası’nın çok sayıda yabancı öğrenciyi ağırladığını görebilirsiniz. Dünya’da her sene yurtdışında dil eğitimi amacıyla seyahat eden öğrencilerin neredeyse yüzde dördü Malta Adası’nı tercih etmektedir.

Malta yılın 12 ayı hareketli bir yerdir. Gelenlerin çoğu Mayıs-Eylül döneminde gelmeyi seçse de, her mevsim öğrencileri ağırlar. Kasım-Mart dönemi ara ara yağışlı ve çoğu zaman ılık geçer. Sessiz bir yerde rahat bir yurtdışı dil eğitimi almak isteyenler Malta’ya kış aylarında gidebilirler.

Yaz aylarında ise dil eğitimiyle tatillerini birlite yapmak isteyen çok sayıda genç Malta’ya akın eder. Adanın her köşesindeki yüzlerce beach ve kumsal başta öğrenciler olmak üzere insanlarla dolup taşar. Sabah erken saatte sınıflarında hazır bulunan gençler, genellikle öğleden sonraya değin klimalı okul ortamında derslerini görürler. Saat 14’den sonra derslerin tamamlanmasıyla beraber plajlara akın ederler.

Malta tarihi boyunca çok değişik kültürlerin etkisi altında kalmıştır. İtalya’ya sadece 80 km uzaklıkta bulunan Malta Adası, uzun yıllar boyu Emevi işgali ile yaşamış, 1950’li yıllara kadar da İngiltere sömürgesi olarak var olmuştur. Bu kültürel çeşitlilik günlük hayatından diline, adetlerinden binalarının yapısına herhamen her yerde varlığını hissettirmektedir. İşte Malta’yı değerli ve dil eğitimi için önemli bir lokasyon haline getiren de bu çeşitliliktir.

Türkiye’ye yedi yıl önceye kadar vize istisnası veren Malta, bu tarihten sonra Schengen bölgesi sınırları içine dahil olduğu için bu muafiyet kalkmıştır. Fakat istenen evraklar tam olarak hazırlandığı takdirde Malta öğrenci vize prosedürleri son derece basittir.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın