Malta Adası’nda Yurtdışı Dil Eğitimi

Malta Dil OkullarıMalta Adası yurtdışı dil eğitimi amacıyla sıklıkla seçilen ülkelerden biri değildir. Bu durumun sebebi Malta’nın son derece bir yer olması ve kapasitesinin de sınırlı olmasıdır. Kısıtlı kapasitesi sebebiyle Malta asla İngiltere veya ABD kadar uluslar arası öğrenciyi ağırlayamaz. Fakat nüfusuyla ya da yüz ölçümüyle mukayese ettiğinizde, aslında Malta’nın çok fazla uluslar arası öğrenciyi kabul ettiğini görürsünüz. Dünya’da her yıl yurtdışı eğitim için yolculuk yapaj öğrencilerin yaklaşık %4’ü Malta Adası’nı seçmektedir.

Malta yılın tamamında hareketli bir adadır. Gelenlerin çoğunluğu yaz aylarında gelmeyi seçse de, senenin on iki ayı öğrencileri ağırlar. Kasım-Mart ayları ara ara yağmurlu ve çoğu zaman ılık geçer. Sessiz bir ortamda huzurlu bir dil eğitimi almak isteyen kişiler Malta’ya kışın gidebilirler.

Yaz döneminde ise eğitimleriyle tatillerini birleştirmek isteyen çok sayıda öğrenci Malta’ya gelir. Adanın her köşesindeki çok sayıda plaj ve koy en başta öğrenciler olmak üzere insanlarla dolup taşar. Sabah 9 civarı dersliklerinde hazır bulunan öğrenciler, genelde saat 14’e kadar klimalı sınıflarında derslerini görürler. Öğleden sonra İngilizce derslerinin sona ermesiyle beraber plajlara akın ederler.

Malta yüzyıllar boyunca birbirinden farklı kültürlerin tesiri altında olmuştur. İtalya’ya sadece 80 km uzaklıkta olan Malta, yüzyıllarca Arap işgali altında kalmış, ve 1950’lere kadar da İngiltere sömürgesi olarak var olmuştur. Bu çeşitlilik gündelik yaşamından diline, kurallarından binalarının yapısına herhamen her alanda kendisi belli etmektedir. İşte Malta Adası’nı kıymetli ve yurtdışında dil eğitimi için mühim bir merkez haline getiren de bu çeşitliliktir.

Türk vatandaşlarına 2007 senesine kadar vize istisnası veren Malta, bu tarihten sonra Schengen anlaşması sınırları içine dahil olduğu için bu istisna sona ermiştir. Fakat istenen evraklar tam olarak sağlandığı takdirde Malta eğitim vizesi prosedürleri bir hayli kolaydır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın