Malta Adası’nda Yurtdışı Eğitim

Malta'da Dil EğitimiMalta yurtdışında eğitim için en çok tercih edilen ülkelerden biri değildir. Bu durumun nedeni Malta Adası’nın son derece bir yer olması ve okul kapasitesinin de sınırlı olmasıdır. Sınırlı kontenjanı sebebiyle Malta hiç bir zaman İngiltere ya da ABD kadar uluslar arası öğrenciyi barıdıramaz. Fakat yaşayan insan sayısı veya yüz ölçümüyle kıyasladığınızda, aslında Malta Adası’nın bir çok yabancı öğrenciyi kabul ettiğini anlarsınız. Dünya’da her yıl yurtdışı eğitim amacıyla seyahat eden öğrencilerin neredeyse %4’ü Malta’yı tercih etmektedir.

Malta senenin 12 ayı canlı bir yerdir. Gençlerin büyük bir kısmı yazın gelmeyi tercih etse de, yılın tamamında öğrencileri ağırlar. Kasım-Mart ayları ara ara yağışlı ve genellikle ılıman geçer. Sessiz bir mekanda huzurlu bir dil eğitimi görmek isteyen kişiler Malta Adası’na kışın gidebilirler.

Yazları ise dil eğitimiyle tatillerini birlite yapmak isteyen pek çok genç Malta Adası’na akın eder. Malta’nın etrafını çevreleyen çok sayıda plaj ve kumsal başta öğrenciler olmak üzere insanlarla dolup taşar. Sabah saat dokuzda sınıflarında olan gençler, genellikle saat 14’e kadar klimalı okul ortamında derslerini görürler. Saat 14’den sonra derslerin bitmesiyle birlikte de sahillere koşarlar.

Malta çağlar boyunca çok değişik kültürlerin etkisi altında olmuştur. Sicilya’ya yalnızca seksen km mesafede bulunan Malta, uzunca bir süre Emevi işgali altında kalmış, ve 1950’lere değin de İngiltere sömürgesi olarak kalmıştır. Bu kültürel çeşitlilik günlük yaşamından diline, kurallarından binalarının yapısına herhamen her yerde kendisi hissettirmektedir. İşte Malta’yı değerli ve yurtdışında dil eğitimi için önemli bir merkez haline getiren de bu çeşitliliktir.

Türkiye’ye yedi yıl önceye değin vize muafiyeti veren Malta, bu tarihten sonra Schengen bölgesi sınırları içine dahil olduğu için bu istisna kalkmıştır. Fakat istenen belgeler eksiksiz sağlandığı takdirde Malta öğrenci vizesi işlemleri son derece basittir.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın