Malta’da Yurt Dışı Dil Kursuna Gitmek

Malta Dil Kursu

Malta Adası yurtdışı eğitim için en çok seçilen yerlerden bir tanesi hiç olmamıştır. Bunun sebebi Malta’nın son derece bir ada olması ve öğrenci kapasitesinin de bir sınırı olmasıdır. Kısıtlı kapasitesi nedeniyle Malta asla İngiltere veya Amerika kadar yabancı öğrenciye ev sahipliği yapamaz. Ancak yaşayan insan sayısı ya da büyüklüğüyle mukayese ettiğinizde, aslında Malta’nın çok sayıda uluslar arası öğrenciyi ağırladığını görürsünüz. Dünya’da her yıl yurtdışında dil eğitimi için seyahat eden kişilerin yaklaşık yüzde dördü Malta’yı tercih etmektedir.

Malta senenin 12 ayı hareketli bir adadır. Gelenlerin çoğunluğu Mayıs-Eylül döneminde gelmeyi tercih etse de, senenin on iki ayı öğrencileri ağırlar. Kasım-Mart dönemi ekseriyetle yağışlı ve çoğu zaman ılık geçer. Sakin bir ortamda huzurlu bir dil eğitimi almak isteyenler Malta’ya kışın gidebilirler.

Yazları ise eğitimleriyle yaz tatillerini birleştirmek isteyen binlerce genç Malta Adası’na gider. Malta’nın kıyılarındaki yüzlerce plaj ve koy çoğu öğrenciler olmak üzere insanlarla dolar taşar. Sabah erken saatte dersliklerinde olan gençler, genellikle öğleden sonraya kadar klimalı sınıflarında derslerini yaparlar. Öğleden sonra İngilizce derslerinin tamamlanmasıyla birlikte de plajlara akın ederler.

Malta çağlar boyunca çok farklı uygarlıkların etkisi altında olmuştur. Sicilya’ya sadece seksen kilometre uzaklıkta bulunan Malta Adası, yüzyıllarca Arap işgali ile yaşamış, 1950’li yıllara kadar da İngiltere sömürgesi olarak kalmıştır. Bu kültürel çeşitlilik günlük yaşantısından diline, kurallarından mimarisine herhamen her yerde varlığını belli etmektedir. İşte Malta’yı değerli ve yurtdışında dil eğitimi için mühim bir lokasyon haline getiren de bu çeşitliliktir.

Türk vatandaşlarına yedi yıl önceye değin vize istisnası veren Malta, bu tarihten itibaren Schengen anlaşması sınırları içine dahil olduğu için bu muafiyet kalkmıştır. Fakat istenen belgeler eksiksiz hazırlandığı takdirde Malta öğrenci vizesi prosedürleri bir hayli basittir.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın