Malta’da Yurt Dışı Eğitim Görmek

Malta Dil KursuMalta Adası yurtdışında dil eğitimi için en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi hiç olmamıştır. Bu durumun sebebi Malta’nın küçük bir yer olması ve okul kapasitesinin de sınırlı olmasıdır. Kısıtlı kontenjanı nedeniyle Malta asla İngiltere ya da ABD kadar uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapamaz. Fakat nüfusuyla ya da büyüklüğüyle mukayese ettiğinizde, aslında Malta’nın bir çok uluslararası öğrenciyi kabul ettiğini anlarsınız. Dünya’da her yıl yurtdışı dil eğitimi amacıyla yolculuk yapaj öğrencilerin yaklaşık yüzde dördü Malta Adası’nı seçmektedir.

Malta yılın on iki ayı hareketli bir yerdir. Gelenlerin çoğunluğu Mayıs-Eylül döneminde gelmeyi istese de, her mevsim öğrencileri ağırlar. Kış dönemi ekseriyetle yağmurlu ve genellikle ılık geçer. Sessiz bir yerde rahat bir dil eğitimi almak isteyen kişiler Malta Adası’na kışın gidebilirler.

Yaz aylarında ise eğitimleriyle tatillerini birarada yapmak isteyen pek çok genç Malta Adası’na akın eder. Malta’nın kıyılarındaki çok sayıda beach ve koy çoğu öğrenciler olmak üzere insanlarla dolar taşar. Sabah erken saatte sınıflarında hazır bulunan gençler, genellikle ikindi vaktine kadar serin okul ortamında derslerini yaparlar. Saat 14’den sonra derslerin tamamlanmasıyla birlikte de sahillere akın ederler.

Malta tarihi boyunca birbirinden farklı uygarlıkların etkisi altında kalmıştır. Sicilya’ya sadece seksen kilometre uzaklıkta olan Malta Adası, uzunca bir süre Emevi işgali altında kalmış, 1950’li yıllara değin de İngiliz sömürgesi olarak var olmuştur. Bu kültürel çeşitlilik günlük hayatından diline, kurallarından mimarisine herhamen her alanda varlığını belli etmektedir. İşte Malta Adası’nı kıymetli ve yurtdışı eğitim için mühim bir merkez yapan da bu kültürel çeşitliliktir.

Ülkemize 2007 senesine kadar vize istisnası tanıyan Malta, bu tarihten itibaren Schengen bölgesi sınırlarına girdiği için bu istisna bitmiştir. Fakat istenen evraklar tam olarak sağlandığı takdirde Malta eğitim vizesi işlemleri son derece basittir.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın