Malta’da Yurt Dışı Eğitim Görmek

Malta'da Yurtdışı EğitimMalta yurtdışında eğitim için en çok tercih edilen ülkelerden bir tanesi hiç olmamıştır. Bu durumun nedeni Malta Adası’nın küçük bir yer olması ve öğrenci kapasitesinin de sınırlı olmasıdır. Kısıtlı kontenjanı sebebiyle Malta hiç bir zaman İngiltere veyahut ABD kadar uluslar arası öğrenciyi barıdıramaz. Ancak nüfusuyla veya yüz ölçümüyle kıyasladığınızda, aslında Malta Adası’nın çok fazla yabancı öğrenciyi kabul ettiğini görürsünüz. Dünya’da her yıl yurtdışında eğitim amacıyla yolculuk yapaj öğrencilerin neredeyse yüzde dördü Malta’yı tercih etmektedir.

Malta senenin tamamında hareketli bir yerdir. Gelenlerin çoğunluğu Mayıs-Eylül döneminde gelmeyi tercih etse de, yılın tamamında öğrencileri ağırlar. Kış ayları ara ara yağmurlu ve çoğu zaman ılık geçer. Sakin bir ortamda rahat bir yurtdışı dil eğitimi görmek isteyen kişiler Malta Adası’na kışın gidebilirler.

Yaz aylarında ise dil eğitimiyle tatillerini birarada yapmak isteyen çok sayıda öğrenci Malta Adası’na gelir. Adanın kıyılarındaki çok sayıda plaj ve kumsal başta öğrenciler olmak üzere insanlarla dolup taşar. Sabah 9 civarı dersliklerinde hazır bulunan öğrenciler, genelde öğleden sonraya kadar serin sınıflarında derslerini görürler. Saat 14’den sonra derslerin bitmesiyle birlikte de denize koşarlar.

Malta yüzyıllar süresince birbirinden farklı uygarlıkların etkisi altında olmuştur. İtalya’nın Sicilya bölgesine sadece 80 kilometre uzaklıkta olan Malta Adası, yüzyıllarca Arap işgali ile yaşamış, 1950’li yıllara değin de İngiltere sömürgesi olarak var olmuştur. Bu çeşitlilik günlük hayatından diline, adetlerinden binalarının yapısına herhamen her yerde varlığını hissettirmektedir. İşte Malta’yı değerli ve yurtdışı eğitim için önemli bir merkez yapan da bu kültürel çeşitliliktir.

Türk vatandaşlarına yedi yıl önceye değin vize muafiyeti tanıyan Malta, bu tarihten itibaren Schengen anlaşması sınırları içine dahil olduğu için bu istisna bitmiştir. Ancak gerekli belgeler eksiksiz hazırlandığı takdirde Malta öğrenci vizesi prosedürleri son derece basittir.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın