Malta’da Yurt Dışı Eğitim Görmek

Malta'da Dil EğitimiMalta yurtdışı dil eğitimi için sıklıkla tercih edilen yerlerden biri hiç olmamıştır. Bunun nedeni Malta’nın son derece bir ada olması ve öğrenci kapasitesinin de sınırlı olmasıdır. Kısıtlı kapasitesi sebebiyle Malta hiç bir zaman İngiltere veyahut Amerika kadar yabancı öğrenciyi ağırlayamaz. Fakat nüfusuyla ya da büyüklüğüyle kıyasladığınızda, aslında Malta Adası’nın bir çok yabancı öğrenciyi ağırladığını görebilirsiniz. Dünya’da her yıl yurtdışında eğitim için seyahat eden kişilerin neredeyse yüzde dördü Malta’yı tercih etmektedir.

Malta senenin 12 ayı canlı bir yerdir. Öğrencilerin büyük bir kısmı yaz aylarında gelmeyi seçse de, her mevsim öğrencileri ağırlar. Kasım-Mart ayları ara ara yağışlı ve çoğu zaman ılıman geçer. Sessiz bir ortamda rahat bir dil eğitimi görmek isteyenler Malta Adası’na kışın gidebilirler.

Yaz döneminde ise eğitimleriyle tatillerini birarada yapmak isteyen çok sayıda genç Malta Adası’na akın eder. Malta’nın etrafını çevreleyen yüzlerce plaj ve koy başta öğrenciler olmak üzere gençlerle dolup taşar. Sabah erken saatte dersliklerinde hazır bulunan gençler, genellikle saat 14’e değin serin sınıflarında derslerini görürler. Saat 14’den sonra İngilizce derslerinin sona ermesiyle birlikte de plajlara koşarlar.

Malta çağlar süresince çok farklı uygarlıkların tesiri altında olmuştur. İtalya’nın Sicilya bölgesine sadece 80 km uzaklıkta bulunan Malta, uzunca bir süre Emevi işgali ile yaşamış, ve 1950’lere değin de İngiltere kolonisi olarak kalmıştır. Bu kültürel çeşitlilik günlük yaşantısından diline, adetlerinden mimarisine herhamen her alanda varlığını belli etmektedir. İşte Malta’yı değerli ve yurtdışı eğitim için önemli bir merkez yapan da bu kültürel çeşitliliktir.

Türkiye’ye 7 sene öncesine kadar vize istisnası veren Malta, bu tarihten sonra Schengen anlaşması sınırları içine dahil olduğu için bu istisna kalkmıştır. Fakat gerekli belgeler eksiksiz hazırlandığı takdirde Malta eğitim vize işlemleri bir hayli kolaydır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın