Malta’da Yurt Dışı Eğitim Görmek

Malta Dil OkuluMalta yurtdışı eğitim için sıklıkla tercih edilen ülkelerden biri hiç olmamıştır. Bunun nedeni Malta Adası’nın son derece bir yer olması ve okul kapasitesinin de bir sınırı olmasıdır. Kısıtlı kontenjanı nedeniyle Malta hiç bir zaman İngiltere veya ABD kadar uluslararası öğrenciyi barıdıramaz. Ancak yaşayan insan sayısı veya yüz ölçümüyle kıyasladığınızda, aslında Malta’nın bir çok uluslar arası öğrenciyi ağırladığını anlarsınız. Dünya’da her sene yurtdışında dil eğitimi için seyahat eden öğrencilerin yaklaşık %4’ü Malta’yı tercih etmektedir.

Malta yılın 12 ayı canlı bir yerdir. Gelenlerin çoğunluğu yaz aylarında gelmeyi seçse de, senenin on iki ayı öğrencileri ağırlar. Kış dönemi ara ara yağışlı ve genellikle ılık geçer. Sakin bir yerde rahat bir yurtdışı dil eğitimi görmek isteyenler Malta Adası’na kışın gidebilirler.

Yaz döneminde ise dil eğitimiyle yaz tatillerini birlite yapmak isteyen pek çok genç Malta Adası’na akın eder. Malta’nın etrafını çevreleyen yüzlerce plaj ve koy çoğu öğrenciler olmak üzere gençlerle dolup taşar. Sabah saat dokuzda dersliklerinde hazır bulunan öğrenciler, genellikle ikindi vaktine değin klimalı sınıflarında derslerini görürler. Saat 14’den sonra İngilizce derslerinin tamamlanmasıyla birlikte de plajlara akın ederler.

Malta tarihi süresince çok değişik uygarlıkların tesiri altında olmuştur. İtalya’ya sadece seksen km uzaklıkta bulunan Malta Adası, uzunca bir süre Emevi işgali altında kalmış, ve 1950’lere değin de İngiltere sömürgesi olarak kalmıştır. Bu kültürel çeşitlilik günlük hayatından diline, adetlerinden mimarisine herhamen her alanda kendisi belli etmektedir. İşte Malta Adası’nı kıymetli ve yurtdışı eğitim için mühim bir merkez haline getiren de bu çeşitliliktir.

Türk vatandaşlarına 2007 senesine değin vize istisnası tanıyan Malta, bu tarihten itibaren Schengen bölgesi sınırları içine dahil olduğu için bu istisna kalkmıştır. Fakat istenen evraklar eksiksiz sağlandığı takdirde Malta eğitim vize işlemleri bir hayli basittir.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın