Neden Malta’da İngilizce Dil Eğitimi?

malta-dil-okulu

Malta Adası yurtdışında dil eğitimi amacıyla en çok tercih edilen ülkelerden biri olsa da asla en popüler ülke değildir. Bu durumun nedeni Malta’nın bir ada olması ve öğrenci kapasitesinin de bir sınırı olmasıdır. Kısıtlı kontenjanı sebebiyle Malta hiç bir zaman İngiltere veyahut ABD kadar uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapamaz. Fakat nüfusuyla ya da büyüklüğüyle mukayese ettiğinizde, aslında Malta’nın çok sayıda uluslar arası öğrenciyi kabul ettiğini görürsünüz.

Dünya’da her yıl yurtdışı dil eğitimi için yolculuk yapan kişilerin yaklaşık %4’ü Malta Adası’nı tercih etmektedir.

 Malta senenin 12 ayı canlı bir yerdir. Gelenlerin çoğu Mayıs-Eylül döneminde gelmeyi tercih etse de, her mevsim öğrencileri ağırlar. Kasım-Mart ayları ara ara yağmurlu ve çoğu zaman ılık geçer. Sakin bir ortamda huzurlu bir dil eğitimi almak isteyenler Malta’ya kışın gidebilirler.

 Yaz aylarında ise dil eğitimiyle tatillerini birleştirmek isteyen binlerce öğrenci Malta Adası’na gider. Malta’nın kıyılarındaki çok sayıda plaj ve kumsal çoğu öğrenciler olmak üzere insanlarla dolar taşar. Sabah erken saatte sınıflarında olan gençler, genelde saat 14’e kadar serin sınıflarında derslerini görürler. Saat 14’den sonra İngilizce derslerinin sona ermesiyle birlikte de denize koşarlar.

Malta tarihi süresince çok değişik kültürlerin tesiri altında kalmıştır. Sicilya’ya sadece seksen kilometre uzaklıkta olan Malta Adası, uzunca bir süre Arap işgali ile yaşamış, ve 1950’lere kadar da İngiltere sömürgesi olarak kalmıştır. Bu kültürel çeşitlilik günlük yaşantısından diline, adetlerinden mimarisine herhamen her alanda varlığını belli etmektedir. İşte Malta Adası’nı değerli ve yurtdışı eğitim için mühim bir lokasyon yapan da bu çeşitliliktir. 

Türkiye’ye 2005 yılı öncesine kadar vize istisnası veren Malta, bu tarihten itibaren Schengen anlaşması sınırlarına girdiği için bu istisna bitmiştir. Ancak gerekli evraklar tam olarak sağlandığı takdirde Malta eğitim vize prosedürleri son derece basittir.

Malta’da İngilizce dil eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgilere Malta Dil Okulları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın