Yurt dışına Dil Öğrenmek İçin Gitmeyi İstiyorsanız

Yurtdışı Dil EğitimiYurtdışında yabancı dil öğrenmek amacıyla gitmeyi düşünüyorsanız İngilizce okuma, writing, listening ve speaking yeteneklerinizin en kısa zaman gelişmesi için aşağıdaki tavsiyeleri yararlı bulacaksınız.

Eğitiminiz boyunca Türkçe’yi mümkün mertebe az kullanın
Yurtdışıjda bulunduğunuz sürenin % 80’ninden daha fazla süre İngilizce kullanımı üzerine yoğunlaşırsanız konuşmadaki akıcılığınız çok çabuk gelişecektir. Unutmayın ki yurtdışında bulunma nedeniniz Türkiyelilerle arkadaşlık yapmak, zaman geçirmek değil. Okuldaki bir saatlik Türkçe konuşma bile dil eğitiminize olumsuz etki yapacaktır.

Asla Türkçe’den İngilizce’ye çevirmeyin
Çeviri yaptığınızda Türkçe’yi temel almaktasınız, İngilizce’yi değil. Düşünce yapınızı İngilizce olarak oluşturmaya çabalayın.

İngilizce konuşurken hata yapmaktan korkmayın 
İngilizce kullanımınızın gelişmesi bir süreçtir. Yanlışlar da bu sürecin en normal kısmını oluşturmaktadır. Ne kadar çok konuşursanız konuşmadaki akıcılığınız o derece artacaktır.

Sınıf haricinde de İngilizceye yoğunlaşın. 
TV seyredin, radyo dinleyin, gazete ve dergi okuyun. Tiyatrolara gidin, en önemlisi mümkün olan her fırsatta her ortamda diğer insanlarla konuşun. İngilizce pratiği yapmanın en iyi yollarından biri de dükkanlarda tezgahtarlarla konuşmaktır. Çalışanların sizinle konuşmak için istekli davranacaklarına emin olabilirsiniz. Alış veriş yapmak zorunda değilsiniz ancak bunu çok belli etmeyin.

Yüksek sesle okuyun
Ne kadar çok okuma yaparsanız İngilizce’nin ritmine o derece uyum sağlayacaksınız. Yüksek sesle okuma yapmak hem duyma hem görme duyularınıza hitap ettiği için sessiz okumaya kıyasla çok daha verimlidir.

Aralıksız her gün en az 10 dakika İngilizce yazın
Ne yazacağınız önemli değil. Yalnızca düşüncelerinizin akışını İngilizce olarak kağıda geçirin. Yazılarınızı düzeltmek için zaman kaybetmeyin. Neden İngilizce günlük tutmuyorsunuz? Bu İngilizce yazmaya alışmanıza yardımcı olacaktır. Sonraki günlerde önceden yazdıklarınızla son yazdıklarınızı kıyaslayarak gelişiminizi gözlemleyebilirsiniz

Her gün öğrendiğiniz en az 3 yeni kelimeyi not edin
Bu kelimeleri mümkün olan her fırsatta konuşmalarınıza katın. Bir kelimeyi ne kadar çok kullanırsanız belleğinizde kalıcı hale gelmesi o derece kolay gerçekleşecektir. Fransızca, Almanca, İtalyanca veya farklı bir lisan öğrenmek için yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız yukarıdaki yazıda geçen ‘ İngilizce ‘lerin yerine düşündüğünüz dilin yazdığını varsayabilirsiniz.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın