Yurt Dışında Hangi Dil Eğitimi Kurumunu Seçmeli?

Yurtdışı Dil KurslarıYurtdışında dil öğrenimine karar alma sürecinde ülke, şehir, kurs, program vb gibi bir dizi konu başlığını teker teker açmak durumundasınız. Bu aşamalarda aşağıda bulunan bilgiler faydalı olacaktır.

Kişisel gereksinimlerinizi ve ilgi alanlarınızı saptayın
İngilizce eğitimi için ne kadar vakit, bütçe ayırabiliyorsunuz ? Eğitim almayı planladığınız belirli bir bölge, kent var mı? Tiyatroları, konserleri, etkinlikleriyle hareketli büyük bir şehri mi yoksa ufak, huzurlu bir bölgeyi mi tercih edersiniz ? 

Özel konularda ek eğitim almayı düşünür müsünüz?
Yabancı dilinizi mümkün olduğunda ilerletmek öncelikli hedefiniz olabilir fakat bunun yanında bir takım alanlarda ek eğitim almayı düşünür müsünüz? Özel amaçlı İngilizce eğitimi için genellikle upper intermediate / advanced seviyesinde İngilizce bilme koşulu olduğu unutulmamalıdır.

Eğitim standartları ve okulun sunduğu olanaklar
Okulun kalitesini belirli aralıklarla inceleyen AAIEP, TESOL, NAFSA, British Council vb profesyonel kuruluşlara üye olup olmadığını kontrol edin. Kursun sahip olduğu bilgisayar, lisan laboratuarı vb donanım, sınıf kapasiteleri, düzenlenen aktiviteler, geziler, havaalanı karşılama vb. hizmetlerin bulunup bulunmadığını inceleyin.

Konaklama seçenekleri
Kurs sadece aile yanı konaklama seçeneğine sahipse ve bu sizin beklentilerinizi karşılıyorsa sorun yok. Yurt konaklamayı seçiyorsanız konaklama parasına nelerin dahil olduğunu dikkatle inceleyin. Bazı yurt konaklama opsiyonlarında yemeklerin dahil olmadığını dikkate alın.

Akademik rehberlik
İngilizce öğreniminden sonra hedefiniz yüksek eğitim görmek ise dil okulu seçerken bu alanda ücretsiz danışmanlık veriyor olmasına önem verin.

Bütçe
Sadece kurs parasını değil kurs süreniz boyunca harcayacağınız tüm paraları dikkate alın. Kimi okullarda kurs ücreti düşük görünmekle birlikte eğitim malzemeleri, konaklama işlem ücreti vb. isimler altında ek masrafların alındığını ve ucuz olan bazı kurumlarda, pek çok kursla karşılandığında konaklama bedelinin kurs ücretine kıyasla daha masraflı hale gelebileceğini hesaba katmalısınız.

Özel dil Kursları
Genel olarak dil öğretimi üzerine uzmanlaşan dil kursları gerek kendilerine ait binalarda gerekse iş birliği yaptıkları üniversitelere ait binalarda eğitim sunabilmektedirler. Özel dil okullarının kurs başlama tarihleri ve kurs süreleri üniversitelerin dil okullarına oranla çok daha esnektir. Üniversite kampüslerinde eğitim sunan dil okullarına yazılan öğrenciler çoğunlukla kampüs imkanlarından üniversitenin öğrencileriyle aynı koşullarda faydalanabilmektedirler.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın