Yurt Dışında Hangi Dil Kursunu Tercih Etmeli?

Yurtdışında Dil EğitimiYurtdışında dil eğitimine karar verilme aşamasında ülke, kent, okul, program vb gibi bir dizi konuyu tek tek incelemek zorundasınız. Bu aşamalarda aşağıda bulunan yazı yararlı olacaktır.

Kişisel gereksinimlerinizi ve ilgi alanlarınızı saptayın
İngilizce eğitimi için ne kadar vakit, bütçe ayırabiliyorsunuz ? Eğitim almayı planladığınız belirli bir bölge, kent var mı? Tiyatroları, konserleri, etkinlikleriyle hareketli büyük bir şehri mi yoksa ufak, huzurlu bir yerleşim bölgesini mi tercih edersiniz ? 

Özel konularda ek eğitim almayı ister misiniz?
Yabancı dilinizi mümkün olduğunda ilerletmek öncelikli hedefiniz olabilir fakat bunun yanında bir takım alanlarda ek eğitim görmeyi ister misiniz? Özel amaçlı İngilizce eğitimi için genellikle upper intermediate / advanced seviyesinde İngilizce bilme şartı olduğu unutulmamalıdır.

Eğitim standartları ve okulun sunduğu olanaklar
Okulun kalitesini belli aralıklarla inceleyen AAIEP, TESOL, NAFSA, British Council vb profesyonel kuruluşlara üye olup olmadığını kontrol edin. Kursun sahip olduğu bilgisayar, lisan laboratuarı vb donanım, sınıf mevcutları, düzenlenen aktiviteler, geziler, havaalanı karşılama vb. hizmetlerin bulunup bulunmadığını inceleyin.

Konaklama seçenekleri
Kurs sadece aile yanı konaklama seçeneğine sahipse ve bu sizin beklentilerinizi karşılıyorsa sorun yok. Yurt konaklamayı tercih ediyorsanız yurt ücretine nelerin dahil olduğunu iyice inceleyin. Bazı yurt konaklama opsiyonlarında yemeklerin dahil olmadığını unutmayın.

Akademik danışmanlık
İngilizce eğitiminden sonra amacınız üniversite öğrenimi almak ise dil kursu seçerken bu konuda ücretsiz rehberlik yapıyor olmasına özen gösterin.

Ücret
Yalnızca kurs ücretini değil kurs döneminiz boyunca ödeyeceğiniz tüm paraları dikkate alın. Bazı kurslarda ücret az görünmekle birlikte kurs materyelleri, konaklama ayarlama bedeli vb. isimler altında ek masrafların çıkarıldığını ve ucuz görünen bazı kurumlarda, pek çok okulla kıyaslandığında konaklama ücretinin kurs parasına kıyasla daha pahalı olabileceğini bilmelisiniz.

Özel dil Kursları
Genellikle dil öğretimi üzerine uzmanlaşan dil kursları gerek kendilerine ait okullarda gerekse iş birliği yaptıkları üniversitelere ait binalarda eğitim sunabilmektedirler. Özel dil okullarının kurs başlama tarihleri ve kurs süreleri üniversitelerin dil kurslarına oranla çok daha esnektir. Üniversite bünyesinde eğitim veren dil okullarına devam eden öğrenciler genellikle kampüs imkanlarından üniversitenin öğrencileriyle aynı şekilde faydalanabilmektedirler.

 

 

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın