Yurt Dışında Hem Öğrenim Görmek Hem Çalışmak

Yurtdışında EğitimEğitim görürken çalışmak imkânsız bir konu değil ve hem de bunu gerçekleştirirken birçok avantaja da sahip olursunuz. En büyük şans ise tabi ki para kazanmaktır. Ama bunun haricinde kazanacağınız iş deneyimini de göz önünde bulundurmak lazım. Ayrıca bu çalışma tecrübesini farklı bir kültürden ve ülkeden sağlayacağınızdan bunun iletişim becerilerinize önemli derecede yardımı olacaktır. Bunun dışında eğitim alırken çalışmak ‘multitasking’ olarak adlandırılan aynı zamanda birbirinden farklı vazifeleri yerine getirebilme yeteneğinizii de geliştirecektir. Önemli olan bir diğer konu ise bazı zamanlarda bu tarz tecrübeler referans bulmak konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Bilmeniz gereken ise, referans yazıları hem lisans başvuruları yaparken hem de iş müracaatlarında bulunurken size çok fayda sağlayacaktır.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi sadece okulda çalışarak iş deneyimi sahibi olsanız bile bunun ileriki hayatınızda size büyük katkısı olacaktır. Yerleşke içinde çalışmak bazı zamanlarda öğrencilerin dilediği alanlarda çalışmaları açısından bazı şanslar sağlayabilir. Ayrıca bazen size ders çalışmanız için ortam ve fırsat sunabilir. Mesela Kampüs kütüphanesinde çalışmak gibi.

 

Tabii çalışma zamanının yalnızca 20 saat ile sınırlı tutulması daha çok para kazanması gereken gençler için sıkıntılı olacaktır. İyi olan haber ise dönem aralarında ve yaz tatillerinde kişiler 40 saate yakın yani tam zamanlı olarak çalışma hakkına sahip olurlar. Fakat eğitim döneminde tam zamanlı bir şekilde okula gitmek ve tatillerde tam zamanlı bir şekilde çalışmak zorunda kalmak, öğrencilere tatil şansı sunmayacaktır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın