Yurt Dışında Hem Okumak Hem Çalışmak

Yurtdışında EğitimEsasında tam zamanlı olarak eğitim görmek tek başına güç bir mesele olarak görülebilir; üstüne üstlük hiç para bile almadan. Diğer yandan ABD ya da Birleşik Krallık gibi ülkelerde eğer tam zamanlı bir biçimde eğitim alıyorsanız size yirmi saate dek çalışma fırsatı da sunuluyor. Ülkeden ülkeye değişiklik gösteren bir başka durum ise hangi yerlerde çalışabileceğiniz. Misal Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görüyorsanız, yirmi saate yakın yerleşke içinde çalışmanız lüzumlu olabilir. Britanya’ya baktığımızda ise bu şartın biraz daha esnek olduğunu ve istediğiniz yerde 20 saati geçmemek kaydı ile çalışabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu metini ülkeniz dışında hem okuyup hem çalışma hususunu düşünenler için hazırladık.

Okulunuz süresince çalışmamak niyetindeyseniz bile böyle bir şansı yakalamak hakikaten ehemmiyetlidir ve eğitim bittikten sonra size faydası olacaktır. Her durumda olduğu gibi bu hususta da dezavantajlarla karşılaşmak muhtemel. Bu durum kişi üstünde eğitimde başarı sağlamak konusunda baskı yaratabileceği gibi, giderleri için kazanç gerektiği konusunda da baskı yaratabilir. Sadece okulda çalışmaya müsaade eden ülkelerdeki problem; öğrencilerin daha çok para kazanabilecekleri yerlerde çalışma seçeneğinden mahrum bırakılmalarıdır.

Tabii ki hem okumak hem de çalışma hakkı sahibi olmak bir şanstır ama bazen bazı olumlu ve olumsuz yönleri de olacaktır. Eğitim için tercih ettiğiniz ülkeye hüküm vermeden önce eğer çalışmayı düşünüyorsanız, o ülkenin çalışma şartlarını tekrar gözden geçirmeniz yararlı olacaktır. Ancak tabii ki de ilk önceliği eğitiminize vermelisiniz.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın