Yurt Dışında Üniversite Okumanın Kariyere Etkileri

Yurtdışı EğitimYurtdışında üniversite eğitimi görme kararı bir öğrencinin belki de gelecekteki yaşamına ve kariyerine dair vereceği ilk ciddi ve önemli karar olacaktır. Bu, en kolayından, bulunduğu ülkeyi geçici veya kalıcı bir süre için bırakarak daha önce bilmediği bir kültüre ve yaşantıya ayak uydurma çabasıdır.

Farklı Bir Ülkede Eğitime Karar Verirken

Öncelikle okumak istediğiniz alanla ilgili dünyada hangi ülkelerin öğrenim lideri olduğunu öğrenerek, bu ülkelerde kabul edilmek isteyeceğiniz okulları araştırmaya başlayabilirsiniz. Öğrenim lideri ülkeleri seçmek zorunda olmadığınız durumlar da olabilir; mesela mühendislik öğrenimi için Almanya’da öğrenim görmek ne kadar önemliyse, bu eğitimi İngilizce ana dil olan bir ülkede almanın da başka avantajları olabilir.

Yurtdışında Öğrenimin Getirileri

Yurt dışı öğrenim, genel manasıyla kişinin yurtdışında öğrenmeye ve yaşamaya verdiği tepkiyle beraber kendini kanıtlamasına, bu biçimde de kendine güveni artar. Göreceğiniz eğitimin daha pratik, daha sorgulayıcı ve interaktif olacağını da düşünürsek genellikle daha nitelikle bir eğitimle kariyerimizi çeşitlendirmiş oluruz. Bunların neticesinde de Türkiye’de aynı bölümden mezun ve muadil kariyerlilerle aramızda fark açmış oluruz.

Başka Bir Ülkede Üniversite Eğitimi Almanın Faydaları

Aldığınız öğrenim ve kurduğunuz network (tanıdık ağı) ile hem ülkenizde hem de farklı ülkelerde daha çok iş fırsatı ve yüksek maaş fırsatı sunar. Kimi bölümler için olması gerekli niteliktedir (örn: akademik, yabancı dil, mütercim tercümanlık). Bireye daha geniş bir perspektifte dünya görüşü kazandırır. Eğitim gördüğü yerde ya da farklı yabancı bir yerde yaşamayı planlıyorsa mühim bir basamak niteliği taşır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın