Yurtdışı Eğitim Amacıyla Burs Bulmak Mümkün Mü?

Yurtdışı Eğitim BurslarıYurtdışında okuma bursları bize sıkça danışılan ve konu ile ilgili bilgi alınmak istenen konulardan biridir. Ama ne yazık ki çok az sayıda genç yurtdışı eğitimlerinin tamamını ya da bir bölümünü yurtdışı eğitim maddi destekleriyle finanse etmeye seçilir.

Eğer başka bir ülkede üniversite eğitimi istiyorsanız şansınız daha da fazladır. Yurtdışında bulunan belli üniversiteler yıllık kurs masraflarının bir kısmını kimi ülkelerden gelen gençlere burs olarak indirirler. Sözü edilen bursların da belli şartları ve başvuru süreleri vardır. Üniversiteler konusunda yardım isteyeceğiniz kişi ya da firmalar bu burslar hakkında bilgiye sahiptirler.

Yurtdışında yüksek lisans isteyenler için de Tübitak gibi kurumların burs fırsatları söz konusudur. Bu olanaklardan faydalanabilmek için diploma notunuzun belirli bir seviyede olması gerekir.

Ancak yurtdışı dil okulları için hemen hemen hiç burs programı yoktur diyebiliriz. Örneğin Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Fonu ile her sene binlerce Suudi Arabistanlı öğrenci yurtdışı dil eğitimi ve yurtdışı kurslar için neredeyse istediği ülkeye gidebilir ve eğitim, yaşam giderleri, ulaşım gibi giderleri de Kral Abdullah Fonu’ndan sağlanır.

Eğer yurtdışı eğitim için maddi destek sağlayamıyorsanız bir ihtimal daha az giderle gidebileceğiniz değişim ya da gönüllü programlarına bakabilirsiniz. Bu programlar ile farklı bir kültürü keşfedip aynı zamanda da dil pratiğinizi arttırabilirsiniz.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın