Yurtdışı Eğitim İçin Burs İmkanı Muhtemel Mi?

Yurtdışı Eğitim FiyatlarıYurtdışında eğitim bursları bize sıkça sorulan ve konu ile alakalı bilgi alınmak istenen konuların başında gelir. Ama ne yazık ki çok az sayıda genç yurtdışı eğitimlerinin tamamını veya bir bölümünü yurtdışı eğitim maddi destekleriyle finanse etmeye uygundur.

Eğer başka bir ülkede üniversite eğitimi istiyorsanız şansınız biraz daha fazladır. Yurtdışında bulunan belli üniversiteler yıllık eğitim fiyatlarının bir kısmını kimi ülkelerden gelen gençlere burs olarak indirirler. Sözü edilen bursların da bazı şartları ve başvuru süreleri vardır. Üniversiteler konusunda destek alacağınız kişi ya da firmalar bu burslar ile ilgili bilgiye sahiptirler.

Yurtdışında master düşünenler için de Tübitak gibi kurumların maddi yardım programları mevcuttur. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için diploma puanınızın belirli bir düzeyde olması gerekmektedir.

Ama yurtdışı dil kursları için neredeyse hiç bir maddi yardım programı bulunmaz diyebiliriz. Mesela Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Fonu ile her sene binlerce Suudi Arabistanlı öğrenci yurtdışı dil eğitimi ve yurtdışı kurslar için neredeyse istediği ülkeye gidebilir ve okul, ihtiyaç, ulaşım gibi giderleri de Kral Abdullah Fonu’ndan karşılanır.

Eğer yurtdışında eğitim için maddi kaynak bulamıyorsanız belki de daha az masrafla kayıt olabileceğiniz exchange veya gönüllü programlarına göz atabilirsiniz. Bu programlar aracılığı ile farklı bir kültürü keşfedip bununla birlikte yabancı dil pratiği yapabilirisiniz.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın