Yurtdışı Eğitim Programlarına Katılmak İsteyen Gençler Nasıl Burs Başvurusu Yapabilirler?

Yurtdışında EğitimYurtdışı eğitim görmek isteyen herkesin kafasında “Nereden Burs Bulabilirim?” düşüncesi vardır. Öğrenciler, burs bulabilmek hedefiyle çeşitli vakıfların ilanlarını yakından takip ederler.

Yurt dışı eğitim bursları, çoğunlukla, yurtdışı dil eğitimi için değil, yurt dışı üniversiteler amacıyla verilmektedir. Yurtdışında lisans programları için burslar daha ziyade üniversitelerin kendileri tarafından sağlanmaktadır.

Bu burslar hakkında detaylı bilgiye yurtdışı eğitim danışmanlık firmaları aracılığıyla erişilebilir. Yurtdışında yüksek lisans amacıyla ise, ülkemizde Tübitak gibi pek çok vakıf burs desteği vermektedir.

Burs bulabilmek için öğrencilerin yapacağı şey, eğitimini hangi konuda devam ettirmek istiyorsa, o alanla alakalı yerlerden burs aramak olmalıdır. Örneğin, eğer fen ile ilgili bir alanda yüksek lisans eğitimi alınacaksa Tübitak gibi bir yere, sosyal bir alanda yüksek lisans yapılacaksa da yine konusuna göre değişmekle birlikte Tarih Vakfı, Eğitim Vakfı gibi kurumlara başvurulmalıdır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın