Yurtdışı Eğitim Sürecinizi En İyi Şekilde Nasıl Değerlendirebilirsiniz

Yurtdışında Dil EğitimiBasit ipuçları ile başlayalım. Bilginiz vardır ki günlük hayatta farklı bir ülkeyi sırf turistik gayeyle bulunmak için yüksek miktarda para ödeyip gezi yapan bireyler bulunmakta. Bu durumda siz ikisini bir arada yapıyorsunuz diyebiliriz. Zaten eğitim almak için yurtdışındayken gitmiş olduğunuz ülkenin kültürünü, tarihini, önemli özelliklerini öğrenebileceğiniz tatil amaçlı yolculuklar yapın.

 

Katılacağınız derslerin yoğunluğuna ve sürenize göre part time çalışmayı da deneyebilirsiniz. Çalıştığınız sürede sahip olacağınız yeni maharetler ve öğreneceğiniz şeyler mezun olduktan sonra oldukça işe yarayacağı gibi işverenler için yurtdışı eğitim tecrübenizin etkisini arttırır. Eğer işletme, finans, ekonomi, hukuk tarzı bir bölümde okumaktaysanız, yarı zamanlı bir bir işin yanı sıra bir staj programına katılmak mezun olduktan sonra yararınıza olacaktır.

 

Bazı şirketler bilgi birikiminizi değerlendirmek üzere internet üzerinden testler de yapmanızı arzu edebilirler veya bu süreç, başvuru formunuzu inceleyip sizi görüşmeye çağırdıktan sonra da olabilir. Genellikler yaz dönemi stajları için son müracaatlar Aralık ayında kabul edilir. Başvuru süreci ve test süreçleri uzun ve yorucu olabilir ama gelecekteki kariyeriniz için olacak katkısı da bir o kadar önemlidir. Birçok durumda öğrenciler staj programına dahil oldukları firma tarafından iş teklifi alıp kariyerlerine o firmada devam ederler. Bu olmasa bile mezun olduktan sonra bu staj deneyiminin iş sahibi olma açısından size katkısı büyüktür.

 

 

Yurtdışında Eğitim Sürecini En İyi Şekilde Nasıl Değerlendirirsiniz

 

Kolay ipuçları verelim. Bilginiz vardır ki günlük hayatta değişik bir ülkeyi sırf turistik amaçlarla ziyaret etmek için servet ödeyip yolculuk yapan insanlar var. Bu pozisyonda siz ikisini bir arada yapıyorsunuz diyebiliriz. Halı hazırda eğitim almak için yurtdışındayken gittiğiniz ülkenin tarihini, önemli özelliklerini, kültürünü öğrenebileceğiniz turistik amaçlı geziler yapın.

 

Milletlerarası kuruluşlardan yöresel küçük kuruluşlara kadar çok sayıda işletme öğrencilere son eğitim yıllarında  ya da eğitimleri tamamlandıktan sonra staj olanağı sağlar. Genel olarak üniversitelerin kariyer merkezlerinin internet sayfalarında ya da yayınlamakta oldukları basılı materyallerde bu fırsatlar bildirilir. IT, pazarlama, iletişim veya insan kaynakları gibi çok fazla değişik alan da staj programıyla karşılaşmak muhtemel. Bu tarz işletmeler için aday olan kişilerin alan ile ilgili bilgisi ve staj programı ile ne derece alakalı oldukları çok fazla mühimdir. Bu sebeple staj müracaatında bulunmadan önce kesinlikle başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiği kalifikasyonlara sahip olduğunuzdan emin olun ve unutmayın ki seçim süreci hiç kolay olmayacaktır.

 

Şirketlerin sunduğu staj imkanları için müracaat evrakları web sitelerinde online olarak yayınlanır. Bu formlardaki tüm bilgileri eksik olmadan doldurmanız gerektiği gibi 2 referans bilgisi de eklemeniz gerekecektir. Bir önceki patronunuz ya da öğretmenlerinizden birinin haberleşme bilgilerini yazabilirsiniz. Elbette önce kendilerinin onayını almak kaydıyla.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın