Yurtdışı Eğitim ve Öğrenim Vize İşlemleri

Yurtdışı EğitimYurtdışında öğrenim görmek denildiğinde en önemli konulardan biri de öğrenci vizesidir. İyi bir planlama olmadan yola çıkılması durumunda hem ekonomik hem de manevi olarak kaybınız fazla olacaktır. Hangi ülkede yurtdışı dil kurslarına gitmek istediğiniz belirlerken, düşündüğünüz ülkenin vize koşullarının sizin için göre olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Kimi ülkeler öğrenci vizesi vermek için oldukça spesifik belgeler talep edebilirler ve bu belgeleri hazırlayamamanız durumunda vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hem planladığınız yurtdışı eğitim programına gidemeyecek hem de maddi kayba uğrayacaksınız.

Alınması gereken öğrenci vizesinin şartları, gidilecek ülkeye göre değişmektedir. Bazı ülkelerin vize başvurusu doğrudan konsolosluğa gerçekleştirilirken bazı ülkelerin başvuruları ise aracı kurumlar aracılığıyla yapılmaktadır. Yurtdışında eğitim göreceğiniz ülkenin elçiliğinin sitesinden öğrenci vizesi şartlarını, gerekli belgeleri ve ücretleri öğrenebilirsiniz. Öğrenci vizesi işlemleri konusunda yurtdışı eğitim danışmanınızın size vereceği tavsiyelere uymanızı önemle öneririz.

Bir diğer mühim husus da bursların araştırmasıdır. Yurtdışı eğitim bursları ile ilgili gençlere yardımcı olan bir çok vakıf bulunmaktadır. Bu kurumlarla ilgili bir ön araştırma yaparak yurtdışı eğitim masraflarınızın bir bölümünü bu burslar aracılığıyla karşılayabilirsiniz.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın