Yurtdışında Eğitim Görmek İçin Maddi Yardım İmkanı Olası Mı?

Yurtdışında EğitimYurtdışı okuma bursları tarafımıza sıkça sorulan ve hakkında bilgi talep edilen konuların başında gelir. Ancak ne yazık ki az sayıda genç yurtdışı eğitimlerinin tamamını veya bir kısmını yurtdışı eğitim maddi destekleriyle finanse etmeye uygundur.

Şayet başka bir ülkede üniversite eğitimi istiyorsanız şansınız biraz daha fazladır. Yurtdışında bulunan belli üniversiteler yıllık kurs fiyatlarının bir kısmını kimi ülkelerden gelen gençlere burs olarak indirirler. Sözü edilen bursların da bazı koşulları ve başvuru süreleri vardır. Üniversiteler konusunda destek alacağınız kişi veya firmalar bu burslar ile ilgili bilgi sahibidirler.

Yurtdışında master düşünenler için de Tübitak gibi müesseselerin maddi yardım olanakları mevcuttur. Bu programlardan faydalanabilmek için mezun olma notunuzun belli bir seviyede olması gerekir.

Ama yurtdışı dil okulları için neredeyse hiç burs programı yoktur diyebiliriz. Örneğin Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Fonu ile her yıl binlerce Suudi Arabistanlı genç yurtdışı İngilizce eğitimi ve yurtdışı üniversiteler için hemen hemen istediği ülkeye gidebilir ve kurs, ihtiyaç, ulaşım gibi masrafları da Kral Abdullah Fonu’ndan ödenir.

Şayet yurtdışında eğitim için burs bulamıyorsanız belki de daha az giderle başvurabileceğiniz değişim ya da gönüllülük programlarına göz atabilirsiniz. Bu programlar aracılığı ile farklı bir kültürü keşfedip aynı zamanda da dil pratiğinizi arttırabilirsiniz.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın