Yurtdışında Eğitim İçin Burs Sağlayabilmeleri Koşulları

Yurtdışında EğitimDaha önce de ortaya çıktığı gibi, en önemli kriter hiç şüphesiz gençlerin akademik mazisi ve dereceleridir. Bununla birlikte, aşağı yukarı hiçbir burs, sadece bu kritere göre bağlanmaz. Hemen her durumda diğer kriterler de önem arz eder. Bu etkenlerin belli başlıları ilmi, sanatsal ve sportif ustalıklar, bu alanlarda edinilen ödüller ve sergilenen beceriler, toplum yararına faaliyetlerde bulunmak ve toplumsal etkinliklere katılım gibi etkenlerdir. Bu nedenle maddi destek başvurusu yapan gençlerin sadece akademik başarılarına itimat etmeleri de yanlış olacaktır.

 

Kimi vaziyetlerde okullar, yalnızca belirli bir alanda veya belirli bir bilim alanında başarı sağlayan öğrencilere burs verirler. Yine, belli projeleri olan öğrencilere bu projelerine özel araştırma bursları da verilebilmektedir. Açıktır ki bu konumda da  gencin akademik mazisi önemli bir kriter olmaktadır.

 

Bunun dışında bursa aday olan gencin kendini oldukça iyi ifade edebilmesi ve okul yetkililerini, neden bursu hak ettiğine ve neden kendisine burs vermeleri gerektiğine inandırabilmesi de çok önemlidir. Bu nedenle aday, iyi bir kişisel tanıtım ve amaç yazısı hazırlamalıdır, eksiksiz olarak kendisi ile alakalı iyi bir sunum yapabilmelidir.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın