Yurtdışında Eğitim Sürecini Nasıl En İyi Şekilde Değerlendirebilirsiniz

Yurtdışı EğitimKolay birkaç ipucu ile başlayalım. Bilginiz vardır ki çoğunlukla değişik bir ülkeyi sırf turistik gayeyle görmek için çok fazla para ödeyip gezi yapan kişiler bulunuyor. Bu şartlarda siz ikisini birlikte yapıyorsunuz diyebiliriz. Bulunduğunuz durumda eğitim almak için yurtdışındayken gitmiş olduğunuz ülkenin önemli özelliklerini, kültürünü, tarihini öğrenebileceğiniz tatil amaçlı yolculuklar yapın.

Milletlerarası kuruluşlardan yöresel küçük kurumlara kadar çok işletme öğrencilere son eğitim yıllarında veya eğitimleri tamamlandıktan sonra staj fırsatı sağlar. Bu kuruluşlar içinde  British Petrol Microsoft gibi milletlerarası firmalar da bulunabilir. Genellikle üniversitelerin kariyer merkezlerinin web sitelerinde veya yayınladıkları basılı belgelerde bu olanaklar duyurulur. Bu tarz işletmeler için aday olan kişilerin alan ile ilgili bilgi birilimi ve staj ile ne seviyede alakalı oldukları çok mühimdir. Bu sebeple staj müracaatında bulunmadan önce mutlaka başvuruda bulunduğunuz konumun gerektirdiği niteliklere sahip olup olmadığınızdan emin olun ve unutmayın ki tercih aşaması basit olmayacaktır.

İşletmelerin sunduğu staj imkanları için başvuru formları sitelerinden online olarak yayınlanır. Bu belgelerdeki bilgilerin tamamını eksiksiz doldurmanız gerektiği gibi 2 referans bilgisi de eklemeniz gerekecektir. Bir önceki işvereniniz veya öğretmenlerinizden birinin iletişim bilgilerini yazabilirsiniz. Elbette önce kişilerin rızasını almak şartıyla. Bazı kurumlar sahip olduğunuz bilgiyi değerlendirmek üzere web üzerinden testler de yapmanızı arzu edebilirler veya bu süreç, başvuru belgenizi inceleyip görüşmeye davet edilmenizden sonra da olabilir. Müracaatlar için son başvuru zamanını da kontrol etmeyi unutmayın. Müracaat süreci ve sonraki test işlemleri uzun ve yorucu olabilir falat ilerleyen dönemdeki kariyeriniz için olacak katkısı da bir o kadar önemlidir. Birçok durumda öğrenciler staj yaptıkları kurum tarafından iş teklifi alıp kariyerlerine o firmada devam ederler. Bu gerçekleşmese bile okulunuzu bitirdikten sonra bu staj tecrübesinin iş sahibi olma açısından size sağlayacağı katkı büyüktür.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın