Yurtdışında Eğitim Sürecinizi Nasıl En İyi Şekilde Değerlendirirsiniz

Yurtdışında EğitimFarklı bir ülke, yeni bir çevre gibi tecrübelerin dışında yurtdışında eğitim görmek oldukça fazla profesyonel ve akademik avantajlar da sağlar. Yurtdışındaki eğitiminizi başarı ile bitirmek en önemli amacınız olmalı ve bu duruma odaklanmalısınız. Fakat elbette ki bunun yanı sıra profesyonel ya da akademik farklı deneyimlere de hazır durumda olmalısınız.Hem de bunlar arasında boş zaman etkinlikleri de mutlaka olmalı.

Uluslar arası firmalardan bölgesel küçük kuruluşlara kadar çok işletme öğrencilere son eğitim yıllarında  ya da mezun olduktan sonra staj imkanı sunar. Bu işletmeler içinde  British Petrol Microsoft gibi uluslar arası kuruluşlar da olabilir. Genellikle üniversitelerin kariyer merkezlerinin web sitelerinde veya yayınladıkları basılı materyallerde bu olanaklar bildirilir. Bu tarz kurumlar için aday olan kişilerin konu ile ilgili bilgi birilimi ve staj programı ile ne seviyede ilgili oldukları çok önemlidir. Bu sebeple staj müracaatı yapmadan önce kesinlikle başvuru yaptığınız konumun gerektirdiği kalifikasyonlara sahip olduğunuzdan emin olun ve aklınızda bulundurun ki tercih süreci hiç kolay olmayacaktır.

Şirketlerin sunduğu staj pozisyonları için başvuru evrakları internet sitelerinde online olarak yayınlanır. Bu belgelerdeki bilgilerin tamamını eksiksiz yazmanız gerektiği gibi iki tavsiye bilgisi de eklemeniz gerekecektir. Bir önceki yöneticiniz veya bir öğretmeninizin haberleşme bilgilerini verebilirsiniz. Elbette önce kendilerinin onayını almak şartıyla. Bazı şirketler sahip olduğunuz bilgiyi değerlendirmek üzere internet üzerinden testler de yapmanızı isteyebilir veya bu süreç, müracaat formunuzu inceleyip görüşme için çağırılmanızdan sonra da olabilir. Müracaatlar için son müracaat zamanını da kontrol etmeyi unutmayın. Müracaat süreci ve test süreçleri yorucu ve uzun olabilir ama gelecekteki kariyeriniz için sağlamış olacağı katkısı da bir o kadar önemlidir. Birçok durumda öğrenciler staj programına dahil oldukları şirket tarafından iş teklifi alıp kariyerlerine o firmada devam ederler. Bu durum olmasa bile okulunuzu bitirdikten sonra bu staj tecrübesinin iş sahibi olma bakımından size katkısı büyüktür.

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın