Yurtdışında Eğitim ve Öğrenim Vizesi

Yurtdışında EğitimYurtdışı öğrenim görmek dendiğinde en kritik mevzulardan biri öğrenci vizesidir. Yeterli bir planlama olmadan yola çıkılması durumunda hem ekonomik hem de manevi bakımdan kaybınız büyük olacaktır. Hangi ülkede yurtdışı dil kurslarına gitmek istediğiniz belirlerken, o ülkenin öğrenci vizesi şartlarının sizin için göre olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bazı ülkeler vize vermek için son derece özel evraklar talep edebilirler ve bu belgeleri temin edememeniz halinde vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hem planladığınız yurtdışında eğitim programına gidemeyecek hem de maddi kayba uğrayacaksınız.

Alınması gereken öğrenci vizesinin şartları, gidilecek ülkeye göre değişmektedir. Bazı ülkelerin vize başvurusu direkt olarak konsolosluğa gerçekleştirilirken kimi ülkelerin başvuruları ise aracı kuruluşlar vasıtasıyla yapılır. Yurtdışı eğitim alacağınız ülkenin konsolosluğun sitesinden öğrenci vizesi koşullarını, gerekli belgeleri ve masrafları öğrenebilirsiniz. Öğrenci vizesi işlemleri hususunda yurtdışı eğitim danışmanınızın vereceği tavsiyelere uymanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bir diğer önemli konu da burs araştırmasıdır. Yurtdışında eğitim burslarıyla ilgili gençlere yardımcı olan bir çok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlarla ilgili bir ön araştırma yaparak yurtdışı eğitim ücretlerinizin bir kısmını bu burslar sayesinde karşılayabilirsiniz.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın:

Bir cevap yazın